انتشارات
صفحه اول انتشارات من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
قیمت: ۱۰۰۰۰۰۰ ریال

من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است از تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است. این کتاب که حاصل زندگی ۳۵ ساله تانیا گیرشمن در کنار تیم باستان‌شناسی رومن گیرشمن و همکاران اوست؛ اطلاعات خواندنی و منتشر نشده‌ای را در اختیار دانشجویان، پژوهشگران، باستان‌شناسان و حتی جامعه‌شناسان قرار می‌دهد. این کتاب را که در سال ۱۹۷۰ در فرانسه نوشته شده فیروزه دیلمقانی ترجمه و انتشارات بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرده‌است. در این کتاب تانیا گیرشمن علاوه بر شرح شرایط اجتماعی و زندگی مردم مناطقی از ایران چون نهاوند، کاشان، تهران، بوشهر، بیشاپور، همدان، شوش، چغازنبیل، آبادان، خرمشهر، جزیره خارک، و... اطلاعاتی را درباره چند کشور همسایه ایران چون افغانستان و عراق و کشورهای فلسطین، لبنان، و مصر نیز ارائه می‌کند. تانیا گیرشمن در این کتاب از آغاز بررسی‌های باستان‌شناسی در تپه سیلک کاشان شرح مفصلی را ارائه کرده است و البته از زندگی در این شهر و حتی شرکت در یک مراسم عروسی. به اعتقاد بسیاری از پژوهشگران گیرشمن خدمات بسیاری به باستان‌شناسی و تاریخ ایران و بسیاری از کشورهای منطقه انجام داده است و البته برخی نیز معتقدند او باعث خروج بسیاری از آثار تاریخی ایران و حتی تخریب بسیاری از محوطه‌های باستانی و تاریخی ایران شده است. خاطرات تانیا گریشمن روایتی جذاب و خواندنی از سفر به ایران است و اطلاعات مردم‌شناسانه تازه‌ای را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. این کتاب علاوه بر این اطلاعات نکاتی درباره مردم‌شناسی و ویژگی‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ایران دوره گیرشمن را به تصویر می‌کشد. در این کتاب تصاویری از هیئت باستان‌شناسی، عملیات حفاری، بازدیدهای دولتمردان داخلی و خارجی، که توسط عکاس گروه باستان‌شناسی تهیه شده، به چاپ رسیده است. در بخشی از این کتاب نیز عکس‌هایی از آثار کشف شده در این حفاری‌ها منتشر شده است که بخشی از آن‌ها در مخرن موزه ملی و موزه شوش نگهداری می‌شود و تصویر بسیاری از آن‌ها برای نخستین بار است که منتشر شده‌اند. بنیاد فرهنگ کاشان این کتاب را در ۵۹۶ صفحه مصور و رنگی، و با جلد سخت منتشر کرده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.