پروژه ها
نایبیان
نایبیان
در اواخر دوره قاجار بسیاری از شهرهای ایران دستخوش یاغیان بودند. این وضعیت از عوامل سیاسی، اجتماعی، و اقتصادی ویژه ایران آن زمان، دخالت‌های بیگانگان، ناتوانی دولت مرکزی در اداره امور ولایات و نیز ضعف قوای نظامی ناشی شده بود. کاشان نیز چون بسیاری از شهرهای دیگر ایران در این زمان یاغیان و گردنکشان و گردنه‌گیران و راهزنان فراوان به خود دید. یکی از این دار و دسته‌های گردنکش اما، داستانی متفاوت از دیگران داشت و تا جایی پیش رفت که در عمل حکومت کاشان را به دست گرفت و در تاریخ نامی و نشانی یافت؛ نامی که با داوری‌های گوناگون و گاه متضاد ثبت شده است. این دار و دسته را پژوهشگران معاصر، به واسطه نام سردسته‌شان، نایب حسین، نایبیان نام گذاشته‌اند.
پژوهشی که با عنوان «نایبیان کاشان» در بنیاد فرهنگ کاشان در دست انجام است، پژوهشی است مبتنی بر مستندات تاریخی درباره این دار و دسته، ظهور و سقوطشان، تاثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت حضور و فعالیتشان در کاشان، و ...
این پژوهش را خانم مهشید جعفری، با همکاری مهندس سیف‌الله امینیان، و آقای ناصر سرافرازی در دست انجام دارد.
کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.