پروژه ها
صفحه اول پروژه ها فراز و فرود کاشان به روایت دیگران
فراز و فرود کاشان به روایت دیگران
منتشر می‌شود

فراز و فرود کاشان به روایت دیگران

حسن عاطفی، آبتین گلکار

ویراستاران:

مهشید جعفری، علی میرزاییکتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از توصیفات مردمانی که از کشورهای دیگر به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند.
در میان این نویسندگان چهره‌های بسیار متفاوتی به چشم می‌خورند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که در سفرهای تجاری خود از کاشان گذشته‌اند، خاورشناسانی که به انگیزه تحقیق درباره ایران و فرهنگ آن به این سرزمین آمده‌اند، اعضای هیئت‌های باستان‌شناسی، ادیبان و شاعران مشهور، نقاشانی که بیش از هر چیز به طبیعت و مناظر زیبای سرزمین‌های دیگر توجه نشان می‌دادند، مامورانی در لباس مبدّل، و جز آن. این سفرنامه‌ها، از یک‌سو روشنگر برخی از جنبه‌ها و ویژگی‌های زندگی اجتماعی ایران در زمان‌های مختلف هستند که شاید خود ما بدون این سفرنامه‌ها از آنها بی‌خبر می ماندیم ، و از سوی دیگر، دست‌کم درسده‌های پیشین که ارتباط گسترده امروزی میان فرهنگ‌ها وجود نداشت، از معدود منابعی بودند که شناخت و ذهنیت ملت‌های دیگر را درباره ایران و مردم آن ، درست یا نادرست، شکل می دادند و از این‌رو، از نظر تعیین جایگاه سرزمین ما از دید بیگانگان، اهمیت فراوان دارند.
شماری از این سفرنامه‌ها پیش از این به فارسی برگردانده شده بودند و در این کتاب، با کسب اجازه از ناشران ایرانی آنها ( مگر در چند مورد انگشت‌شمار که دسترسی به ایشان ممکن نبود)، از همان متن ترجمه پیشین استفاده شد، ولی سفرنامه‌نویسان بسیاری هم بوده‌اند که آثارشان تاکنون به فارسی برگردانده نشده است و بخش‌هایی از آن آثار، اگر در دسترس بودند و به کاشان مربوط می شدند، برای نخستین بار از زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، و روسی به فارسی ترجمه، و در کتاب حاضر ارائه شده است.
کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.