پروژه ها
صفحه اول پروژه ها فرهنگ گویش‌های کاشان
فرهنگ گویش‌های کاشان
واژگان هر زبان یا گویش، بازتابدهنده جهان درونی و برونی جامعهای است که به آن سخن میگوید، چرا که باورها ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی، قالب‌های فکری، روابط اجتماعی و اقتصادی، ویژگی‌های زیستمحیطی و غیره، همه در آن بازتاب یافتهاند، و بدین ترتیب واژه‌ها و گونه گویشی هر خطه، بازگوکننده روند دگرگونی‌های فکری و حتی برداشت‌های فلسفی و فرهنگی گویشوران در طول زمان است.
پژوهشی که بنیاد فرهنگ کاشان، زیر عنوان فرهنگ گویش‌های کاشان در دست انجام دارد، مجموعه‌ای است از داده‌های گویشی کاشان فرهنگی که از روستاهای هنجن، کمجان، یارند، طره، ابیانه، فریزهند، بیدهند، تکیه‌سادات، ولوگرد، چیمه، جوشقان، ازوار، برزُک، ویدوج، ابوزیدآباد، خالدآباد، نراق، نوشآباد، قهرود، محلات، دلیجان، بیجگان و ... گردآوری شده‌اند و از دیدگاه تاریخی و ریشه‌شناسی، روند دگروگونی‌هایی آوایی و مفهومی‌شان مورد بررسی قرار گرفته است.
دایره غنی اصطلاحات کشاورزی و دامداری، نام‌های گیاهان و جانوران و پدیدههای طبیعی، اصطلاحات روابط اجتماعی و دیگر پندارههای وابسته به محیط زیست و رسم‌ها و آیین‌های ساکنان گستره کاشان، که بسیاری از عناصر کهن واژگان ایرانی باستان را در خود پاس داشتهاست، در این پژوهش ثبت و ضبط می‌شوند تا از گزند آفت‌های دنیای مدرن، که خرده‌فرهنگ‌ها را به نفع فرهنگ غالب، قلب می‌کنند یا از میان می‌برند، در امان بمانند و میراثی ارزشمند برای نسل‌های بعد به یادگار بماند.
کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.