همکاران و پژوهشگران
شهیندخت خوارزمی
شهیندخت خوارزمی
متولد 1327
بافت، کرمان
شهیندخت خوارزمی،مدرس دانشگاه و مشاور رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران؛ بنیانگذار و عضو هیئت موسس انجمن های علمی و مدنی؛ نایب رئیس انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی و موسسه حامی پژوهشگران ایران؛ است.
خوارزمی یکی از اعضای شورای دانشنامه بنیاد فرهنگ کاشان است ،تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی روان شناسی از دانشگاه شیراز و کارشناسی ارشد در دو رشته روانشناسی و جامعه شناسی از دانشگاه ایندیانا،آمریکا گذرانده است.او کاندیدای دوره دکتری در رشته روانشناسی و ارتباطات وروش تحقیق از دانشگاه ایندیانا نیز بوده است.
خوارزمی، سرپرست مراکز پژوهشی و تحقیقاتی متعددی را به عهده داشته و به عنوان مشاور مدیران ارشد سازمان های خصوصی و دولتی از جمله وزارت معادن و فلزات فعالیت کرده است.
موج سوم، و جابه جایی در قدرت، اثر الوین تافلر، جنگ و ضد جنگ اثر هایدی و تافلر، نخستین انقلاب جهانی، اثر الکساندر کینگ و برتراند اشنایدر ،و ژاپن کشور شماره یک اثر هایل برونر از جمله آثاری است که توسط او ترجمه شده است.
الزامات مدیریتی تعدیل اقتصادی ، مدیریت تغییر تکنولوژی، و مدیریت تحقیق و توسعه به سفارش وزارت معادن و فلزات که با همکاری دکتر مهدی بهکیش و دکتر علی اکبر فرهنگی نگاشته شده و کیفیت زندگی و شاخص خوشبختی از دیگر تالیفات اوست.
شهیندخت خوارزمی، نخستین زن ایرانی است که به نامش تمبر منتشر شده ؛ او به عنوان استاد پیشگام ارتباطات و روابط عمومی الکترونیک ،و استاد برتر در حوزه منابع انسانی معرفی شده است .خوارزمی موفق به کسب جایزه مترجم نمونه برای ترجمه کتاب جابجایی در قدرت از سوی دانشگاه الزهرا نیز شده است.
کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.