اخبار
صفحه اول اخبار استاد حداد کاشانی، پیشکسوت شعر آیینی درگذشت
به گزارش کاشان آنلاین
استاد حداد کاشانی، پیشکسوت شعر آیینی درگذشت
۱۳۹۴/۱۱/۲۰

به گزارش کاشان آنلاین، استاد عباس حداد کاشانی در آستانه نود و پنجمین سال زندگی، چشم از جهان فرو بست.


وی از پیشکسوتان شعر آیینی کشور بود و با سرودن بیش از 150 هزار بیت یکی از پرکارترین شاعران معاصر محسوب می شد.


دیوان اشعار، ترجمه منظوم قرآن، و کتاب ها و جزواتی در ستایش و سوگ ائمه اطهار سلام الله علیهم از آثار این شاعر شهیر کاشانی است.


دیوان اشعار استاد حداد کاشانی در سال 1377 در 2 هزار نسخه توسط انتشارات نیما در 800 صفحه به چاپ رسیده است.


استاد عباس حداد کاشانی با شعرایی همچون ناصری، منشی، فیضی، مشفق کاشانی، سهراب سپهری، شرمی، خباز، فراهی و سید عبدالرحیم فاطمی هم‌دوره بوده است و سابقه میزبانی از مقام معظم رهبری در سال‌های مبارزه با طاغوت را داشته است.


او در حمایت و پرورش نسل های بعدی شاعران کاشانی بسیار جدیت داشت و حضورش در تمامی انجمن ها و گروه های ادبی شهرستان، او را محبوب و همراه با چندین نسل ادیبان و شاعران منطقه ساخته بود.


استاد حداد کاشانی در تمام اقسام شعر پارسی از جمله قصیده، غزل، قطعه و رباعی و مثنوی طبع آزمایی کرده و آثار شاخصی به دست داده است.


یکی از دوبیتی های معروف او بر سر در مسجد الحسین علیه السلام کاشان نقش بسته است، جایی که پیش از انقلاب مشروب فروشی بود و با تدبیر مرحوم آیت الله یثربی به مسجد تبدیل شد:


صف ملائکه تجلیل از این بنا کردند


به سجده رفته و تسبیح کبریا کردند


به حسن عاقبت این بنا نگر حداد


که بود میکده و خانه خدا کردند.


کاشان آنلاین فقدان این استاد شعر و ادب پارسی را به جامعه ادبی کشور بویژه شهروندان کاشانی و ادیبان و شاعران منطقه تسلیت می گوید و برای ایشان از درگاه الهی طلب شادی روح و مغفرت دارد.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.