اخبار
صفحه اول اخبار کاشان را کودکانه بگردیم
به گزارش خبرگزاری ایسنا
کاشان را کودکانه بگردیم
۱۳۹۴/۱۱/۱۷

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان و به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، محسن جاوری با تاکید بر اینکه تورهای ویژه کودکان یکی از ظرفیت‌های مغفول مانده گردشگری است، گفت: بر همین اساس موزه اسباب بازی و عروسک با همکاری واحد گردشگری این اداره تلاش کرده است با محوریت گنجینه این موزه و جاذبه‌های گردشگری شهر کاشان پیشقدم تورهای تخصصی کودکان شود.


وی افزود: از مدت‌ها پیش و در شورای مشاورین این اداره دغدغه طراحی برنامه‌های گشت مخصوص کودکان را داشتیم و با توجه به وجود جذابیت‌های متنوع تاریخی، طبیعی و فرهنگی کاشان و اینکه تا به حال به این موضوع پرداخته نشده است، ضرورت برنامه ریزی برای گردشگری کودک بیش از پیش احساس شد.


همچنین مدیر موزه اسباب بازی و عروسک نیز گفت: با راه اندازی کارگروهی که تجربه و دغدغه کار کودک و گردشگری را دارند در حال برنامه ریزی، اجرا و توسعه گردش‌های هدفمند کودک و خانواده هستیم و امیدواریم با همکاری فعالان گردشگری خصوصی و دولتی کاشان و همراهی کارشناسان حوزه کودک این مسیر را هر چه بهتر ادامه دهیم.


امیر سهرابی درباره جزئیات اولین تور تخصصی کودک و خانواده کاشان ادامه داد: برنامه نخست با عنوان "از سرزمین عروسک و اسباب بازی تا ماجراجویی در شهر زیرزمینی" شامل بازدید از موزه اسباب بازی و عروسک، برگزاری دو کارگاه ساخت اسباب بازی و عروسک به همراه نمایش خیمه شب بازی در حیاط موزه بود.


مشاور حوزه کودک و نوجوان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان با اشاره به همراهی خانواده‌ها در این برنامه اظهار کرد: انتهای برنامه، مکانی در زیر زمین خانه بروجردی‌ها برای کنجکاوی و بازیگوشی کودکانه انتخاب شد و در شهر زیر زمینی نوش آباد با اجرای یک برنامه نمایشی با همراهی دیو خیالی در دالان‌های شهر به قصه‌ها و روایت‌های تاریخچه و کارکرد شهر زیر زمینی پرداخته شد و در ادامه کارگاه "پی سوز گلی" برگزار شد تا بچه‌ها ابزار، اشیاء و شیوه زندگی دوران قدیم را بهتر لمس کنند.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.