اخبار
صفحه اول اخبار رئیس موزه فرش؛ جاده ابریشم را با صادرات پارچه‌ دستبافت ایران احیا کنیم
به گزارش خبرگزاری میراث آریا
رئیس موزه فرش؛ جاده ابریشم را با صادرات پارچه‌ دستبافت ایران احیا کنیم
۱۳۹۴/۱۱/۰۴

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ سید عبدالمجید شریف زاده رئیس موزه فرش ایران با اشاره بر برگزاری این نمایشگاه گفت: قدیمی‌ترین آثاری که از نساجی در ایران داریم متعلق به 7 هزار سال پیش است و اولین نمونه‌های آن از غار کمربند مازندران در شمال ایران به دست آمده است. نخستین ابزار مربوط به نساجی دقیقا به 6 هزار و 500 سال قبل از میلاد تعلق دارد و این مستندات نشان می دهد پیشینه نساجی در ایران بسیار طولانی است.

وی در ادامه افزود: نخستین نمونه‌های بافت به دست آمده مربوط به 5 هزار سال قبل از میلاد در شوش و ابزارهای آن مثل دوک های گِلی در تپه سیلک کاشان دیده شده است. امروزه هنوز شربافی در کاشان به عنوان یکی از مشاغل مردم دیده می شود و خوشبختانه موسسه جام میراث جهان در زمینه حمایت از این فعالیت‌ها عملکرد بسیار خوبی داشته است.

شریف زاده با اشاره به احیاء پارچه زربفت گفت: خوشبختانه با فعالیت هایی که صورت گرفته است پارچه زربفت از فراموشی نجات پیدا کرده و ما در کاشان، اصفهان و به زودی یزد شاهد ادامه بافت این پارچه خواهیم بود. و در مناطق دیگر هنرمندان با شیوه های گوناگون به بافت این نوع پارچه ارزشمند روی می آورند.

رئیس موزه فرش با با تاکید بر احیاء جاده ابریشم برای صادر کردن پارچه های دستبافت ایرانی بیان کرد: ما می توانیم دوباره جاده ابریشم را با صادر کردن پارچه‌های سنتی خودمان احیا کنیم اما واقعیت این است به دلیل پراکندگی و خاک خوردگی کمتر به این موضوع توجه شده است. متاسفانه در بسیاری از فیلم‌ها که هنرهای سنتی را نمایش می دهند فضای نمور و خاک خورده به تصویر کشیده می‌شود. فضایی که وقتی جوانان آن را می‌بینند رغبتی برای ادامه این هنر ندارند. من فکر می کنم باید نگاهمان را تغییر دهیم و این فضا را به صورت مناسب تری نمایش بدهیم.

این پژوهشگر هنرهای سنتی در ادامه گفت: ما در بسیاری از برنامه های مد در کشورهای اروپایی شاهد هستیم که از نقوش و فرم های شرقی و ایرانی الهام می‌گیرند. زیباترین فشن‌ها با الهام از فرش‌های ایرانی و تزئینات معماری به خصوص کشورهای عضو اکو شکل می‌گیرند. با توجه به ظرفیتی که امروز وجود دارد باید این هنر را از گوشه عزلت بیرون بکشیم و به جهان معرفی کنیم.

گفتنی است، این نمایشگاه که عصر چهارشنبه 30 دی ماه افتتاح شد، از 1 تا 4 بهمن ماه برپاست و علاقمندان می‌توانند برای بازدید از آن همه روزه از ساعت 10 صبح تا 18 عصر به گالری دیپلماتیک موسسه فرهنگی اکو واقع در خیابان موحد دانش (اقدسیه)، کوچه ناز، پلاک 10 مراجعه کنند.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.