اخبار
صفحه اول اخبار همایش ملی مشفق کاشانی، تمام وجود مشفق کاشانی شفقت و مهربانی بود
به گزارش خبرگزاری مهر
همایش ملی مشفق کاشانی، تمام وجود مشفق کاشانی شفقت و مهربانی بود
۱۳۹۴/۱۰/۳۰

به گزارش خبرنگار مهر، همایش ملی مشفق کاشانی عصر امروز دوشنبه ۲۸ دی ماه با حضور جمع کثیری از اهالی شعر و فرهنگ در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.


در این مراسم، سعید بیابانکی که مجری این برنامه بود در سخنان کوتاهی با اشاره به اینکه مرحوم مشفق کاشانی پدر مهربان شعر انقلاب به شمار می‌رفت عنوان کرد: ایشان چند نسل از شاعران انقلاب را تربیت کرده‌اند و هیچگاه نیز رفتاری از خود نشان نداد که فردی از او برنجد. شفقت همواره در کلامش موج می‌زد و در مرگ نیز همانند زندگی در حالی که شعر بر لب داشت دارفانی را وداع گفت که به باور من کمتر شاعری چنین توفیقی را دارد.


احترام ویژه رهبرانقلاب برای مشفق


در ادامه مراسم، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های حوزه هنری نیز در سخنانی اظهار داشت: مرحوم مشفق چه قبل و چه پس از انقلاب با ادیبان بزرگ زیادی حشر و نشر داشته و در وصف او شعرهای زیادی از بزرگان روزگار شنیده‌ایم حتی مرحوم اخوان ثالث نیز زمانی که تحت تعقیب بود برای آنکه دستگیر نشود مدتی را در منزل استاد مشفق بسر برد.


قزوه همچنین با تحسین شخصیت ادبی مشفق کاشانی و نقش او در شکل گیری شخصیت بسیاری از شعرا از جمله سهراب سپهری گفت: آقای مشفق در همان جوانی به سهراب سپهری می‌گوید که تو چرا شعر نمی‌گویی و جالب اینکه سهراب به او پاسخ می‌دهد شعر گفتن سخت است و از عهده‌اش بر نمی‌آیم این در حالی است که خود مشفق در همان جوانی از روی ترکیب بند محتشم کاشانی تضمینی زیبا می‌سراید.


به گفته قزوه، مشفق شاعری است که باید او را نمادی از مهربانی تام و تمام دانست و همچنین پدری که سایه اش سال‌ها بر سر شعر انقلاب بوده است.


وی همچنین افزود: مشفق کاشانی بعد از انقلاب خودش را از انقلاب جدا نکرد و همیشه در صحنه حضور جدی داشت تا همین سالهای آخر نیز با وجود اینکه به سختی می توانست راه برود در دیدار شعرا با رهبر معظم انقلاب اسلامی حضور داشت و حضرت آقا نیز احترام خاصی برای ایشان قائل بودند.


دعا برای وفاق اهل شعر


رضا اسماعیلی از دیگر شاعران حاضر در این مراسم نیز به ذکر چند خاطره از مرحوم مشفق پرداخت و گفت: در ماه‌های آخر زندگی، استاد شنیده بودند که یکی از دوستان شاعر تنگنای مالی دارد. روزی در مسیر رساندن ایشان به منزل به من گفت «رضا جان شش ماهی است ارشاد حقوقم را نداده اما گویا قرار است همین روزها پرداخت شود. خواهش می کنم این پول را به شکلی آبرومند بدون آنکه خانواده‌اش متوجه شوند بدست آن شاعر برسان.»


اسماعیلی همچنین در بیان خاطره دیگری از مرحوم مشفق گفت: در روزهایی که به هر حال شکافی در بین شاعران رخ داده بود استاد درد دلانه به من می‌گفت که این روزها سخت‌ترین روزهای عمرم است و کاش کدورت میان فرزندان معنوی‌ام را نمی‌دیدم. این درد برایم از درد جسمانی شدیدتر است. بعدها زمانی که آقای قزوه نامه دلجویی نوشت استاد بسیار خوشحال شد و دعا کرد که وفاق دوستان شاعر تقویت شود.


این شاعر در ادامه از آماده انتشار شدن مجلد چهارم تذکره خلوت انس در انتشارات اطلاعات و مجموعه غزل‌های منتشر نشده مشفق با نظارت حسین آهی در انتشارت سوره مهر خبر داد.


سبب خیر برای حضور شاعران در محضر رهبری


عباسعلی براتی‌پور شاعر و مدیر سابق جلسات شعر حوزه هنری نیز دیگر سخنرانی بود که در این مراسم با یادکرد ۳۰ سال دوستی خود با مرحوم مشفق گفت: به خاطرم هست در زمانی که من مسئول اجرای جلسات شعر با حضور رهبر انقلاب و شاعران را برعهده داشتم در یکی از جلسات، حضرت  آقا که می‌دیدند گویا نشستن شاعران بویژه آقای مشفق به روی زمین برایشان سخت است از ایشان سئوال می‌کنند که اگر نشستن برایتان سخت است برای شما صندلی بگذاریم که البته آقای مشفق امتناع می‌کند با این حال از سال بعد در آن جلسه برای حضور تمام شاعران صندلی تدارک دیده می‌شود.


براتی‌پور افزود: تخلص استاد از شفقت و مهربانی می‌آید. فکر نمی‌کنم کسی را بتوان یافت که از او رنجیده باشد. او استاد مهربانی با ما بود و سعی داشت با محبت و نیکی با تمام اهل ادب برخورد کند. رفتار او برایش باقیات صالحات شد و به باور ما نیز هرگز خطور نمی‌کند که ایشان از میان ما رفته باشد.


مشفق نماد تعهد شاعرانه


سید محمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه خشنود است که حسن ختام فعالیتش در وزارت ارشاد با برپایی مراسم نکوداشت برای مشفق کاشانی مصادف شد در سخنانی عنوان کرد: استاد مشفق برای همه ما مایه دلگرمی بود. در آستانه ۹۰ سالگی و با وجود بیماری، می دیدیم که در جلسات زیادی می نشینند و شعر می خوانند. به نظر من برای جوانان ما واجب است که این مفاخر را بشناسند و یاد بگیرند که از آنها به نیکی یاد کنند.


حسینی همچنین گفت آقای مشفق در تمام زندگی خود به پیرامونش توجه داشت و به فکر درد و آرامش مردم بود. هیچگاه در برج عاج خودش ننشست و هرجا که لازم بود وارد می شد و موضع می گرفت و تعهدش را نشان می داد.


در این مراسم همچنین حسین آهی از دوستان مرحوم مشفق کاشانی به قرائت شعری بلند از خود در وصف مرحوم مشفق پرداخت.


در ادامه محمد علی بهمنی نیز که برای شعرخوانی دعوت شده بود در سخنانی اظهار داشت: مکتب خانه استاد مشفق را همیشه دوست می‌داشته‌ام. برای من، ایشان آموزگار زندگی و چگونه زیستن بوده و خواهد بود.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.