اخبار
صفحه اول اخبار تسهیل در ثبت جهانی روستای ابیانه با تشکیل پایگاه حفاظت ملی
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان
تسهیل در ثبت جهانی روستای ابیانه با تشکیل پایگاه حفاظت ملی
۱۳۹۴/۱۰/۱۲

 

به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، نخستین جلسه شورای راهبردی پایگاه ملی روستای تاریخی ابیانه در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور برگزار شد . 

در این نشست سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با تشریح پیشینه شکل گیری پایگاه ها و شوراهای راهبردی پایگاه های حفاظت کشور تاکید کرد : تشکیل شوراهای راهبردی پایگاه های حفاظتی کشور، گام مهمی در راستای سیاستگذاری مسائل کلان پایگاه ها است. 

وی همچنین به ویژگی های تاریخی روستای ابیانه اشاره کرد و افزود : با توجه به شاخص بودن آثار تاریخی روستای ابیانه، تشکیل پایگاه حفاظت ملی در آن دارای اهمیت فراوانی است به گونه ای که ابیانه در میانه روستاهای تاریخی کشور از موقعیتی ممتاز برخوردار است . 

وی همچنین تاکید کرد : ویژگی های اجتماعی این روستا در کنار جاذبه های تاریخی آن چنان برجسته است که حقیقتا باید ابیانه را یک شهر نامیدوامیدوارم با برنامه ریزی به عمل آمده و تشکیل پایگاه حفاظت ملی بزودی شاهد ثبت جهانی این روستای ارزشمند باشیم.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.