اخبار
صفحه اول اخبار 17 اثر صنایع دستی کاشان نشان ملی مرغوبیت گرفتند
به گزارش پورتال خبری کاشان
17 اثر صنایع دستی کاشان نشان ملی مرغوبیت گرفتند
۱۳۹۴/۰۸/۱۱

به گزارش پورتال خبری کاشان، به نقل ازروابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محسن جاوری رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان افزود: سومین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی منطقه مرکزی مهرماه سال جاری در اصفهان برگزار گردید که بالغ بر628 اثر صنایع دستی در منطقه مرکزی کشور شامل استان های اصفهان،یزد،قم،چهارمحال و بختیاری، مرکزی و لرستان در مسابقات نشان ملی کشور شرکت نمودند.


 رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان ادامه داد: پس از بررسی های اولیه  475 اثر آن به مرحله نهایی راه پیدا کرد که از این تعداد279 اثر هنری حائز دریافت نشان ملی شدند که سهم استان اصفهان 187 نشان ملی بود که از این تعداد 17 نشان ملی از آن هنرمندان کاشانی شد.

 

وی تصریح کرد: دریافت کنندگان نشان ملی می توانند سال آینده در مسابقات بین المللی دریافت مهر اصالت یونسکو شرکت نمایند.

 

جاوری در پایان اذعان داشت:آثارسال شده از کاشان شامل:معرق چوب،منببت،معرق چرم،زیلو،پارچه های دست بافت،سفال نقش برجسته،خراطی،گلیم،زیلو بافی،مخمل بافی،زری بافی،شعربافی، لباس های محلی و نقاشی سنتی بودند.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.