اخبار
صفحه اول اخبار خانه تاریخی قریشی کاشان مرمت شد
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
خانه تاریخی قریشی کاشان مرمت شد
۱۳۹۴/۰۸/۰۹

به گزارش ایرنا، محسن جاوری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: مرمت خانه تاریخی قریشی با اعتباری بالغ بر 250 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شده است.

وی افزود: اجرای دیوارها و جرزهای تخریب شده زیرزمین، اجرای تویزه و طاق چشمه در قسمت های تخریب شده بنا، صندوقه سازی، شیب بندی، ایزولاسیون و آجر فرش نهایی در شارمی غربی حیاط از اقدام های مرمتی در این بنای تاریخی است.

خانه تاریخی قریشی با مساحتی در حدود 850 مترمربع در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی بنا شده است.

این بنا دارای حیاط مرکزی در جهت شمالی- جنوبی است و بخش های اصلی خانه در جهت شمال و جنوب واقع شده و دارای یک اتاق پنج دری و دو اتاق سه دری و در بخش های غربی و شرقی این خانه نیز دو ایوان و در بخش جنوبی طاق نما و حوضخانه با دو اتاق در مجاور آن قرار گرفته است. 

خانه تاریخی قریشی مقابل مقبره محتشم کاشانی واقع شده، وجود سه کارگاه سنتی تولید صنایع دستی در جبهه غربی این خانه که به موازات هم قرار گرفته است، نشان دهنده این است که در روزگاری نه چندان دور تولید و عرضه صنایع دستی در این خانه رواج داشته است.

این خانه تاریخی در تاریخ 16 دیماه ماه سال 1387 با شماره 24454 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.