اخبار
صفحه اول اخبار کشف سابقه سکونت 40000 ساله انسان در منطقه کاشان
به گزارش خبرگزاری میراث آریا
کشف سابقه سکونت 40000 ساله انسان در منطقه کاشان
۱۳۹۴/۰۸/۰۶

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان محسن جاوری دبیر علمی همایش کاوشهای  باستان شناسی کاشان با اعلام این مطلب گفت: همزمان با روز جهانی باستانشناسی، گروه باستان شناسی و پژوهشگاه علمی دانشگاه کاشان با همکاری میراث فرهنگی اقدام به برگزاری اولین همایش کاوش های باستانشناسی منطقه کاشان کرد.


وی افزود: بی شک منطقه کاشان( در شمال فلات مرکزی ایران) شامل یک محدوده وسیع جغرافیائی است که شامل شهرستانهای کاشان، نطنز و آران و بیدگل است، در این مجموعه بزرگ بر اساس یافته های باستان شناسی انسان، زندگی اجتماعی خود را از 40/000 سال قبل آغاز کرده و از آن زمان تا کنون زندگی اجتماعی انسان تداوم یافته است.جاوری تصریح کرد: تعدد محوطه های باستان شناسی و پراکندگی آنها در دوره های مختلف، (از دوره پیش از تاریخ و پس از آن و حتی تا دوران اسلامی) همچون محوطه باستانی «سیلک» و «اریسمان» و مناطقی همچون «وی گل» نشان دهنده ادوار درخشان حضور انسان در این مناطق است.


مدیر میراث فرهنگی کاشان تاکید کرد: با توجه به اهمیت شناخت سیر تطور فرهنگ و تمدن در فلات مرکزی ایران، اولین همایش دستاوردهای باستان شناسی کاشان با حضور باستان شناسان و صاحبنظران در دانشگاه کاشان برگزار شد.شایان ذکر است در این همایش که با حضور سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی کشور و جمعی از باستانشناسان و صاحبنظران در حوزه های تاریخ، معماری و هنر برگزار شد، پژوهشگران بیست مقاله علمی در حوزه های باستان شناسی، هنر و معماری منطقه کاشان ارائه کردند.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.