اخبار
صفحه اول اخبار گزارش هم‌‌اندیشی دانشگاهیان کاشان، فرهیختگان کاشانی، و مدیران و پژوهشگران بنیاد فرهنگ کاشان
بنیاد فرهنگ کاشان
گزارش هم‌‌اندیشی دانشگاهیان کاشان، فرهیختگان کاشانی، و مدیران و پژوهشگران بنیاد فرهنگ کاشان
۱۳۹۴/۰۸/۰۵

جلسه مشترک مدیران و همکاران بنیاد فرهنگ کاشان و رئیس و استادان دانشگاه آزاد اسلامی کاشان، و گروهی از استادان دانشگاه کاشان، در ساعت 9:30 روز دوشنبه چهارم آبان 1394 در تالار اندیشه دانشگاه آزاد اسلامی کاشان آغاز شد. موضوع اصلی جلسه ارائه گزارش همکاران بنیاد فرهنگ کاشان درباره پروژه گویش‌های منطقه کاشان بود؛ پروژه‌ای که برنامه‌ریزی و اجرای آن را بنیاد فرهنگ کاشان، به مدیریت مهندس حسین محلوجی، آغاز کرده است و مشارکت استادان دانشگاه و اندیشمندان خطّه کاشان غنای آن را خواهد افزود. در این جلسه ابتدا بنیاد فرهنگ کاشان، که به‌عنوان بنیادی غیر انتفاعی و غیردولتی و مستقل، و با هدف پژوهش و شناسایی تمدن و فرهنگ و هنرهای خطه کاشان و انتشار آنها آغاز کرده است و ادامه فعالیت می‌دهد، برای آن دسته از حاضران که با عملکرد فعالیت‌های آن آشنایی کافی نداشتند، معرفی شد و فهرست مهم‌ترین پروژه‌های در دست اجرای بنیاد از جمله پروژه‌های (فرش کاشان، معماری کاشان، گویش کاشان، مشاهیر کاشان، تاریخ کاشان، سکه‌های کاشان) و عناوین‌ کتاب‌هایی که بنیاد تاکنون منتشر کرده است. به اطلاع حاضران رسید، و سپس خانم مهشید جعفری، مدیر پروژه گویش کاشان در بنیاد فرهنگ کاشان، کم و کیف این پروژه  و گزارش کارهای انجام شده را به آگاهی حاضران رساند و آن‌گاه اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و فرهیختگان کاشانی که از برزک، ابوزیدآباد، نشلج، قهرود، دلیجان، بادرود، و شهر کاشان در جلسه حضور داشتند و پژوهش‌هایی در عرصه گویش‌های منطقه کاشان انجام داده‌اند دیدگاه‌ها و تجربه‌های خود را بیان کردند، و اگر آثار مکتوبی در این زمینه داشتند، معرفی نمودند. در ادامه جلسه تصمیم‌ گرفته شد که ارتباط فرهیختگان با بنیاد فرهنگ کاشان تقویت شود، و هر کدام، با توجه به زادگاه و زیستگاه خود، پژوهشگران بنیاد را یاری دهند. 

در ادامه جلسه پروژه مشاهیر کاشان نیز برای حاضران معرفی و درخواست شد که اندیشمندان کاشانی و دیگر اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد کاشان و دانشگاه کاشان در شناسایی مشاهیر و پربار کردن زندگینامه‌ها پژوهشگران بنیاد فرهنگ کاشان را در تدوین و انتشار این سند بسیار مهم و ارزشمند یاری دهند.  

جلسه هم‌اندیشی استادان دانشگاه آزاد اسلامی کاشان، دانشگاه کاشان، فرهیختگان کاشانی، و مدیران پژوهشگران بنیاد فرهنگ کاشان در ساعت 14 به پایان رسید.


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.