اخبار
صفحه اول اخبار «گلابگیری قمصر کاشان» و «شست‌و‌شوی خانه کعبه» ثبت جهانی می‌شود
به گزارش خبرگزاری مهر
«گلابگیری قمصر کاشان» و «شست‌و‌شوی خانه کعبه» ثبت جهانی می‌شود
۱۳۹۴/۰۷/۲۸

فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به خبرنگار مهر گفت: گلابگیری قمصر کاشان و آیین شست و شوی خانه کعبه یکی از پرونده‌های منحصر به فرد مربوط به حوزه میراث ناملموس است که نیمی از این آیین در ایران و نیمی دیگر از آن در عربستان برگزار می شود. 


وی ادامه داد: این پرونده به صورت مشترک باید با همکاری ایران و عربستان تهیه شود و سازمان جهانی یونسکو هم از این نوع همکاری‌ها استقبال می‌کند بنابراین باید هر دو کشور در یک همکاری مشترک این پرونده را تهیه کنند.  سازمان جهانی یونسکو یک سازمان فرهنگی است که در روابط بین کشورها دخالتی نمی‌کند. 


نظری گفت: پیشنهاد تهیه این پرونده به نمایندگان عربستانی انتقال داده می‌شود چون باید مورد موافقت دو کشور ایران و عربستان قرار گیرد.


هر ساله در شهرستان قمصر کاشان ضمن برگزاری مراسم سنتی گلابگیری، مراسم ویژه‌ای نیز برای تهیه گلاب ناب ویژه شست و شوی خانه کعبه برگزار می‌شود. این گلاب به عربستان ارسال شده و هر سال در روز ۲۴ رجب حدود ۴۰ لیتر از این میزان گلاب در روز نخست ماه شعبان المعظم و ۴۰ لیتر آن در ماه ذی الحجه برای شستشوی خانه خدا استفاده می شود. 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.