اخبار
صفحه اول اخبار خانه تاریخی ساعدی علی آباد آران و بیدگل بازسازی شد
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
خانه تاریخی ساعدی علی آباد آران و بیدگل بازسازی شد
۱۳۹۴/۰۷/۱۳

عباس متولی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: برای بازسازی و مرمت این خانه تاریخی 250 میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی هزینه شده است.

وی اقدامات بازسازی این بنای تاریخی را شامل اجرای ختایی فرش کف حیاط اصلی و اتاق های مجاور به مساحت170 متر مربع، تراشیدن دیوارهای عمودی و زیر سقف های تخت و قوسی شکل 250 مترمربع، اجرای اندود گچ و خاک 150 مترمربع و اجرای سفیدکاری نهایی250 مترمربع بر شمرد.

متولی تصریح کرد: این بنا در عین سادگی و بی پیرایگی، زیبایی و انطباق با شرایط محیطی دارد و استفاده از المان های معمول معماری رایج دوره قاجار از دیگر ویژگی های آن است.

وی گفت: مصالح بنا کاملا بومی و بوم آورد است و این بنا در اواخر دوره صفویه و اوایل قاجار احداث شده است.

وی با اشاره به اینکه خانه مذکور دارای مالکیت شخصی است، افزود: هدف از بازسازی این خانه تاریخی تشویق و ترغیب مالک برای نگهداری و مرمت بنای تحت مالکیت است.

خانه تاریخی ساعدی به شماره 20031 در آبان ماه سال 86 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

روستای علی آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان آران وبیدگل در شمال استان اصفهان واقع شده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.