اخبار
صفحه اول اخبار بنیاد گذار بنیاد فرهنگ کاشان: دانشگاه مغز متفکر جامعه است
به گزارش پورتال خبری کاشان
بنیاد گذار بنیاد فرهنگ کاشان: دانشگاه مغز متفکر جامعه است
۱۳۹۴/۰۷/۱۳

به گزارش پورتال خبری کاشان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه کاشان، مهندس حسین محلوجی در جمع اعضای شورای دانشگاه کاشان، دانشگاه  را خلق کننده و تکامل دهنده علم و تکنولوژی، افزایش دهنده توان فکری و ثروت معنوی و مادی جوامع و سرانجام دستیابی به توسعه همه جانبه و توسعه پایدار آنها دانست.

 

 

وی با بیان اینکه، انسان نادان، انسان بی دانش و کم دانش در طول تاریخ نتوانسته است و در خیالش هم نمی گنجید که از وضعیت فلاکت بار اولیه خود را رها کند و به سوی سعادتمندی و توسعه گام بردارد افزود: خروج انسان از وضعیت اسف بار و زندگی کردن به شیوه بهائم و راه یافتن به زندگانی انسانی و حرکت به سوی برخورداری از کیفیت بالای زندگی، مدیون رشد و توسعه دانشگاه ها و خارج شدن علم از چنگ اشخاص معدود و عمومی شدن آن است.

 

 

بنیاد گذار بنیاد فرهنگ کاشان اظهار داشت: دانشگاه ها پیشتاز رشد و توسعه جوامع و حرکت آنها به سوی سعادتمندی است.

 

مهندس محلوجی به ظرفیت و توان بالقوه دانشگاه ها در تمامی زمینه ها اشاره کرد و افزود: دانشگاه باید خلق کننده علم و تکنولوژی و بهبود زندگی جوامع باشد، ولی خودش در وضعیتی تاسف بار زندگی کند.

 

وی خاطر نشان کرد: قوانین موجود به دانشگاه ها وهیئت های امنای دانشگاه های ایران مجوزها و اختیاراتی داده است که مدیران دانشگاه ها باید با جسارت و بلند پروازی از این ابزارها برای متحول کردن دانشگاه ها بهره بگیرند.

 

عضو هیئت امنای دانشگاه کاشان افزود: قانون و دولت وقتی این همه صلاحیت و مجوز و اختیار به هیئت امناء و مدیران دانشگاه ها داده، دیگر نباید برای هر کاری دست به سوی دولت دراز کند و خواستار حمایت مادی دولت بشود.

 

مهندس محلوجی تاکید کرد: دانشگاه کاشان و دانشگاه های دیگر، در خصوص دانشگاه های اول جهان ‹‹هاروارد، پرینستن، برکلی، ام .آی .تی، آکسفورد، کمبریج، سوربن، تورنتو و ...›› مطالعه جدی بکنند و ببینند آنها چگونه تامین مالی و اداره می شوند.آیا آن دانشگاه ها صبح تا شب دستشان برای گرفتن کمک به سوی دولت ها دراز است؟

 

به گفته وی، دانشگاههای ما از یک طرف می خواهند از منتهای آزادی برخوردار باشند، ولی در عین حال، همواره چشمشان به سوی، مجلس و دولت دراز است و این درست و منطقی نیست.

 

وی خاطر نشان کرد: دانشگاهی که هزاران دانشجو و گروه کثیری استاد مبرز دارد خودش باید خودش را تامین مالی و فیزیکی بکند، و پس از آن است که می تواند ازدولت و دولتی بودن فاصله بگیرد.

 

مهندس محلوجی با بیان اینکه دولت تا روزی که پول می دهد دستور هم می دهد و تبعیت کامل دانشگاه ها را نیز طلب می کند افزود: منظور این نیست که دانشگاه فعالیت های علمی اش را تعطیل کند و از صبح تا شب دنبال پول سازی برود، ولی دانشگاه باید به تمامی امکانات خودش و به ذخیره های انسانی و علمی خودش فکر کند و به توان تکنولوژیک و اجتماعی خودش توجه داشته باشد و بعد ببیند این سرمایه عظیم که در اختیار دارد برای خود دانشگاه نیز بهره زا می تواند باشد یا نه.اگر نباشد، یک جای کارها عیب دارد و باید آن را بیابیم و برطرف کنیم.

 

عضو هیئت امنای دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه کاشان در تمامی زمینه های علمی، فرهنگی، ادبی و هنری، هنرمندان خلاق و شخصیت های برجسته ای دارد افزود: با بهره گیری از فکر و ایده این افراد نیز می توان زمینه های کارآفرینی را فراهم کرد.

 

در این نشست رئیس دانشگاه کاشان نیز گزارشی از روند فعالیت های جاری، عمرانی و اداری و مالی دانشگاه ارائه نمود و روسای دانشکده ها نیز دیدگاه های خود را بیان کردند.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.