اخبار
صفحه اول اخبار بلژیکی ها ، همچنان پیشتاز بازدید از بناهای تاریخی کاشان
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان
بلژیکی ها ، همچنان پیشتاز بازدید از بناهای تاریخی کاشان
۱۳۹۴/۰۷/۱۳

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، علیرضا عبدالله زاده گفت: در پنج ماه نخست امسال، 14هزار و 314 گردشگر خارجی از 76 کشور جهان از مجموعه جهانی باغ تاریخی فین دیدن کردند که از این تعداد گردشگر خارجی 3 هزار بلژیکی به عنوان بیشترین بازدیدکنندگان از باغ فین کاشان بوده‌اند.

دبیر کمیته گردشگری الکترونیک شهرستان تاکید کرد: بلژیک (3045 گردشگر) ،ایتالیا (1082 گردشگر) ، آلمان (1683 گردشگر) ، فرانسه (1462 گردشگر) ،چین (1032 گردشگر) ،هلند (529 گردشگر) ،اسپانیا (565 گردشگر) ،آمریکا (369 گردشگر) ،اتریش (322 گردشگر) و سوییس (313 گردشگر) به ترتیب بیشترین آمار بازدیدکنندگان از مجموعه جهانیباغتاریخی فین را به خود اختصاص داده اند.

علیرضا عبدالله‌زاده، ادامه داد: از بین این گردشگران آلمان(73 گردشگر) ،ایتالیا (62 گردشگر) و فرانسه (50 گردشگر) بیشترین بازدید را از موزه ملی کاشان داشته اند.

در ادامه به پیوست سایر جزئیات آماری بازدید کنندگان خارجی از مجموعه جهانی باغ فین جهت مطالعه علاقه مندان ارائه می گردد.

قابل توجه است که کاشان دارای بیش از یکهزار و 700 اثر تاریخی شناسایی شده است که از این تعداد تاکنون 318 بنای تاریخی شامل 85 خانه، 37 بقعه متبرکه،20 تپه و محوطه باستانی، 28 آب انبار، 17 کاروانسرا، قلعه و تیمچه، 7 حمام، 31 مسجد و 91اثر از سایر بناهای شهرستان کاشان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

باغ تاریخی فین کاشان در سال 1390 به همراه هشت باغ دیگر به عنوان باغ ایرانی در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسید.


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.