اخبار
صفحه اول اخبار رونمایی از بزرگترین فرش ماشینی جهان در کاشان
خبرگزاری جمهوری اسلامی
رونمایی از بزرگترین فرش ماشینی جهان در کاشان
۱۳۹۴/۰۶/۲۶

به گزارش ایرنا، این فرش ماشینی در ابعاد 16 متر و 70 سانتیمتر و 19 متر و 70 سانتیمتر به وزن یکهزار و 300 کیلوگرم بافته شده است.

این فرش 329 متری در 473 میلیون و 760 هزار گره با تراکم 3600 و الیاف 100 درصد آکریلیک با تنوع هشت رنگ بافته شده و در روز عیدغدیر مصادف با دهم مهرماه سال جاری همزمان با افتتاح مسجد امام علی (ع) در کپنهاک دانمارک مفروش خواهد شد.

سرپرست فرمانداری کاشان در این آیین اظهار داشت: رونمایی از بزرگترین فرش جهان برای مفروش کردن بزرگترین مسجد شیعیان اروپا اتفاقی میمون و شگرف برای این شهرستان است.

حمیدرضا مومنیان افزود: عرصه هنر و فرش عرصه سهل و ممتنعی است، زیرا هم جذابیت های خاص خود را دارد و هم سخت و طاقت فرساست.

وی گفت: فرش حاصل و ثمره تلاش هنرمندانی است که نبوغ خود در طراحی و نقشه و بافت را بر صحنه عمل نمایان می کنند.

وی بافت فرش های بزرگ را ایده ای زیبا دانست و ابراز امیدواری کرد: شاهد رقابت در این عرصه باشیم.

مومنیان گفت: بافت فرش های بزرگ و پیشرفت صنعت فرش ماشینی هیچ خدشه ای به فرش دستباف وارد نمی کند و تعارض تصنعی مطرح شده در این حوزه در واقع کند کننده حرکت بالنده و پویای صنعت فرش است.

وی افزود: آنچه در اختیار مدیریت سیاسی و اداری شهرستان کاشان است در اختیار صنعت به ویژه صنعت فرش خواهد بود و مطالعات جزیی در این حوزه در کانون فرش انجام شده است.

وی تهیه نقشه راه و عملیاتی شدن آن در حوزه فرش را اقدامی مهم و موثر در پیشرفت این صنعت و بحث های اشتغالزایی و کارآفرینی برشمرد.

مومنیان تاکید کرد: شهر ما جای توسعه و رشد زیادی در این عرصه دارد و باید تلاش ما تبدیل بازار 70 میلیونی به بازار هفت تا هشت میلیارد نفری باشد.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.