اخبار
صفحه اول اخبار بازسازی خانه تاریخی مازندرانی در کاشان
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
بازسازی خانه تاریخی مازندرانی در کاشان
۱۳۹۴/۰۶/۲۱

به گزارش ایرنا، محسن جاوری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: برای بازسازی و مرمت این خانه تاریخی افزون بر250 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.

وی افزود:مرمت و استحکام بخشی بام های ضلع جنوبی و اجرای اندود کاهگل روی آنها، سبکسازی و استحکام بخشی کف شارمی ضلع جنوبی به همراه ایزولاسیون و کف فرش نهایی، اجرای سقف چوبی اتاق گوشواره ایوان ضلع جنوبی که قبلا فروریخته بود به همراه شیب بندی و کاهگل روی آن از جمله اقدامات مرمتی این اثر است.

وی خاطرنشان کرد: خانه تاریخی مازندرانی در زمینی به مساحت یکهزار و 330 مترمربع بنا شده و دارای جهت گیری دو طرفه در شمال و جنوب است.

جاوری تصریح کرد: بخش های اصلی خانه در همین دو جبهه احداث شده اما در جبهه های شرقی و غربی نیز اتاق هایی وجود دارد.

به گفته وی در قسمت شمالی ایوان بزرگی وجود دارد که سقف آن با یزدی بندی زیبایی تزیین یافته و در پشت ایوان اتاق پنج دری قرار دارد و در دو طرف ایوان نیز اتاق های سه دری استقرار یافته است. 

وی با تشریح اینکه ضلع جنوبی در سه طبقه ساخته شده است و طبقه دوم که هم تراز کوچه است دارای یک اتاق پنج دری می باشد، گفت: در دو طرف اتاق پنج دری اتاق های سه دری وجود دارد و همچنین در ضلع شمالی و جنوبی دو زیرزمین قرار داشته که سرستون های زیرزمین ضلع شمالی دارای گچ بری های زیبایی است که متعلق به دوره پهلوی است.

وی یادآور شد: نماهای زیبا و باشکوه بخش جنوبی و شمالی و تنوع قوس های تزیینی در بنا از جمله ویژگی های این بناست.

خانه تاریخی مازندرانی متعلق به مالکی به همین نام، مربوط به دوره قاجاریه در 1285 با شماره 16319 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.