اخبار
صفحه اول اخبار ثبت خانه تاریخی سهرابی در فهرست آثار ملی
به گزارش پورتال خبری کاشان
ثبت خانه تاریخی سهرابی در فهرست آثار ملی
۱۳۹۴/۰۵/۱۲

محسن جاوری رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت : خانه تاریخی سهرابی

( موزه اسباب بازی و عروسک) در جلسه ثبت آثار و ابنیه تاریخی درتیرماه 1394که در تهران برگزار شد  در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گفته وی: این بنا متعلق به جعفر علامه فیضی، روحانی و شاعر اواخر دوره قاجار و پهلوی بوده که ایشان در سال 1328 ه.ش فوت نموده اند. 

همچنین کوچه ای که دسترسی بنا را تامین می کند از گذشته به احترام ایشان کوچه "علامه" نامگذاری شده است. این بنا در سال 1392 توسط آقای سهرابی از مالکان بعدی، خریداری شده و اولین موزه " اسباب بازی و عروسک " در آن راه اندازی شده است.

وی با بیان این‌که وجود این بنا در مرکز یک بافت قدیمی و همچنین همجواری با  ابنیه مذهبی ( زیارت چهل دختران ) و ابنیه تاریخی ارزشمند دیگر (خانه کریم، استوار و... )، این بنا را از لحاظ کارکرد محله ای دارای ارزش نموده است افزود: سال گذشته، خانه‌ی «جعفر علامه فیضی» روحانی و شاعر اواخر دوره‌ی قاجار توسط امیر سهرابی خریداری شد و پس از مرمت و آماده‌سازی بنای ساختمان با هدف تبدیل‌ به موزه انجام شد.

جاوری با بیان این‌که تا کنون ۱۱۰ عروسک و ۱۰۰ اسباب‌بازی برای نمایش در  موزه‌ی اسباب‌بازی و عروسک های خیمه شب بازی جمع‌آوری و آماده‌ی نمایش شده‌اند، ادامه داد: این اشیا به مناطق مختلف ایران، از جنوب تا خراسان و آذربایجان، کردستان، مناطق مرکزی، گیلان،مازندران و سیستان و بلوچستان تعلق دارد و با توجه به این‌که هنوز این طرح پژوهشی‌ در کل کشور به پایان نرسیده، تعداد آثار قابل نمایش در این موزه افزایش خواهدداشت.

یادآور می شود از 318 اثر تاریخی ثبت شده کاشان در فهرست آثار ملی کشور تاکنون 83 خانه تاریخی به ثبت رسیده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.