اخبار
صفحه اول اخبار 7/هفت اثر تاریخی- فرهنگی کاشان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد
اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان
7/هفت اثر تاریخی- فرهنگی کاشان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد
۱۳۹۴/۰۵/۱۰

5 اثر تاریخی و 2 اثر میراث معنوی کاشان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از ثبت7/هفت اثر تاریخی- فرهنگی کاشان در فهرست آثار ملی کشور  خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان "محسن جاوری" با اعلام مطلب فوق افزود : خانه های تاریخی بهی،سهرابی،عادل ،قلعه پایین اردهال و کوشک مزرعه مبارک آباد  به عنوان 5 اثر تاریخی و مهارت بافت فرش جوشقان قالی و آئین تشرف به مسلک سقایی به عنوان دو اثر معنوی  در جلسه ثبت آثار و ابنیه تاریخی در تیرماه  1394که در تهران برگزار شد  در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار داشت: بیش از 1500 اثر تاریخی واجد ارزش  در شهرستان کاشان شناسایی شده است که از این تعداد تاکنون 318 بنای تاریخی شهرستان کاشان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که از این مجموع 83 خانه،37 بقعه متبرکه،20 تپه و محوطه باستانی، 28 آب انبار،18 کاروانسرا،قلعه و تیمچه،7 حمام،31 مسجد و 80 اثر از سایر بناهای شهرستان کاشان و 15  اثر فرهنگی به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.  

از این میان باغ تاریخی فین کاشان،مهارت بافت فرش کاشان و آئین قالیشویان مشهد ادهال در فهرست یونسکو به ثبت  جهانی رسیده است.


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.