اخبار
صفحه اول اخبار ثبت آیین تشرف به مسلک سقایی کاشان در فهرست میراث معنوی کشور
اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان
ثبت آیین تشرف به مسلک سقایی کاشان در فهرست میراث معنوی کشور
۱۳۹۴/۰۵/۱۰

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان" محسن جاوری" با اعلام مطلب فوق افزود: آیین تشرف به مسلک سقایی در شورای سیاست گذاری ثبت آثار معنوی کشور که در تهران برگزار شد به ثبت ملی رسید.

جاوری، خاستگاه سقایی یا سقاییت را اعتقاد و احترام مردم به منصب سقایت حضرت ابوالفضل(ع) دانست و افزود: همین موضوع موجب شده تا آب که هویتی پاک و مقدس در ایران کهن داشته، تاثیر عظیمی بر فرهنگ مذهبی و دینی جوامع ایرانیان بگذارد. 

به گفته وی: مردم کاشان بنابر این اعتقاد، سقایی یا سقایت را کار شریف و خیرخواهانه ای می دانند که از پاداش و ثواب و اجر اخروی برخوردار است. این بار اعتقادی که  منصب سقایی را در هاله ای از تقدس متجلی کرده است، سقا کردن کودکان و نوجوانان را در دل یک آیین و رسم خاص نشانده است.

کارشناس مردم شناسی  اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز ادامه داد: تحت تاثیر همین باور دینی، پدر و مادر کودک یا نوجوان بر اساس نیت قبلی، مبنی بر این که فرزندشان سالم و سلامت بماند، با دعوت از بزرگان و پیشکسوتان سقاها محفلی را تشکیل می دهند. در این محفل نخست به نوحه خوانی،مدیحه سرایی سقایی می پردازند، سپس بابای سقا،نوجوان یا کودک را به حضور می طلبد و به حاضرین در مجلس معرفی می کند و در کنارخودش می نشاند. آن گاه با خواندن قصیده ای مربوط و مخصوص تشرف به مسلک سقایی، لباس و ادوات نمادین سقایی را را به تن کودک می پوشانند.

عباس تراب زاده گفت: کار مطالعه میدانی، جمع آوری مدارک و اسناد مربوط مورد نیاز،تدوین و تکمیل پروند و نیز اقدامات مراحل ثبت در استان و اداره کل ثبت آثار تاریخی، فرهنگی کشور تقریبا 8 ماه به طول انجامید تا این که  این آیین در 22 /4/ 1394در فهرست میراث معنوی (ناملموس) کشور به ثبت رسیده است.

این مردم شناس در پایان اظهار داشت: این اداره تا کنون 14اثر میراث معنوی کاشان را در فهرست آثار ملی به ثبت رسانیده است که عبارتند از:تعزیه،مهارت بافت فرش قالی،شعر بافی،زیلو بافی آیین گاو قربانی نیاسر،فنون گلاب گیری،نظام سنتی آبیاری چشمه سلیمانیه فین ،آیین سنتی- مذهبی قالی شویان مشهد اردهال ،مراسم ششم امام حسین(ع) برزک،مهارت مسگری،گیوه بافی،رنگرزی سنتی،آیین تشرف به مسلک سقایی و مهارت بافت فرش جوشقان که از این 14 اثر میراث معنوی، دو اثر میراث فرهنگی ناملموس مهارت بافت فرش کاشان و آیین قالی شویان مشهد اردهال در فهرست میراث معنوی یونسکو به ثبت  جهانی رسیده است. 

 وی تصریح کرد: آیین نخل گردانی کاشان(نخل صدره و سرفره) آیین هوم بابایی،آیین ذوالجناح گردانی کامو و چوگان مهارت سفره بافی کامو،فنون شیره پزی کامو و ترانه های قالی بافی کاشان از پرونده های در دست اقدام جهت ثبت در فهرست  میراث معنوی کشور می باشد.


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.