اخبار
صفحه اول اخبار خانه تاریخی عادل( مروارید) کاشان در فهرست آثار ملی ثبت شد.
اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان
خانه تاریخی عادل( مروارید) کاشان در فهرست آثار ملی ثبت شد.
۱۳۹۴/۰۵/۱۰

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان "محسن جاوری" گفت: خانه تاریخی عادل(مروارید) در جلسه ثبت آثار و ابنیه تاریخی درتیرماه ماه 1394که در تهران برگزار شد  در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

 به گفته وی: خانه تاریخی عادل کاشان در دوره قاجار به دست معماران و هنرمندان آن دوره و به سبک گودال باغچه و در دو طبقه ، طبقه فوقانی و تحتانی به صورت خشتی احداث شده است .

جاوری با تاکید بر اینکه انتظامات فضایی و ایجاد معماری گودال باغچه در یک زمین محدود با مساحت کم که ویژگی خاص این خانه است و نمونه مشابه آن درخانه مجاور این بنا ( خانه آب ماهی) دیده می شود افزود: همچنین وجود تقارن و تعادل و ریتم در پلان و در نماها نیز از ویژگی های خانه های کاشان در دوره قاجار است که بر جذابیت و زیبایی این خانه ها افزوده است .

 سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در پایان اظهار داشت: وجود این بنا در مرکز یک بافت قدیمی و همچنین همجواری با مرکز محله سوریجان و مسجد و تکیه و حسینیه محله سوریجان و ابنیه تاریخی ارزشمند دیگر، این بنا را از لحاظ کارکرد محله ای دارای ارزش نموده است .


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.