اخبار
صفحه اول اخبار محوطه باستانی سیلک در امان از ادامه ساخت و سازهای شهری
به گزارش خبرگزاری میراث آریا
محوطه باستانی سیلک در امان از ادامه ساخت و سازهای شهری
۱۳۹۴/۰۵/۰۶

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، محسن جاوری سرپرست هیات گمانه زنی محوطه باستانی سیلک کاشان با اعلام این خبر یکی دیگر از اهداف این گمانه زنی را حفاظت هرچه بهتر از محدوده از نظر رعایت ضوابط معماری، شهرسازی و حریم منظری و ارتفاعی این محوطه 7 هزارساله اعلام کرد.


او تصریح کرد که به دلیل ساخت و سازهای گسترده و معضلات خرده مالکیتی که 2دهه اخیر در این منطقه ایجاد شده است گمانه زنی در این محوطه در دستور کار قرار گرفت.

او با اشاره به اینکه محوطه سیلک از دو تپه شمالی و جنوبی تشکیل شده است خاطرنشان ساخت که در جریان  انجام عملیات گمانه زنی تعدادی ابزار سنگی ، قطعات سفال و... کشف شد اما یافته شاخصی به دست نیامد .


این باستان شناس ابراز امیدواری کرد با اجرای عملیات تعیین عرصه و پیشنهاد حریم ازادامه ساخت و سازهای غیر مجاز در این محوطه تاریخی با ارزش جلوگیری شود .


جاوری در گفت و گو با خبرنگار سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری (richt.ir ) گمانه زنی در محوطه تاریخی سیلک را مهم توصیف کرد و افزود: پیش از این برای تعیین عرصه خطوطی ترسیم شده بود اما کار مدون وعلمی که به لحاظ باستان شناسی قابل تبیین باشد،صورت نگرفته بود. 

محوطه باستانی سیلک در ضلع جنوب‌غربی کاشان و در سمت راست جاده کاشان به فین قرار دارد و از دو تپهٔ شمالی و جنوبی که در فاصله ۶۰۰ متری یک‌دیگر قرار دارند و دو گورستان تشکیل شده است.


محوطه باستانی سیلک که در منطقه فین کاشان واقع شده قدمتی در حدود 7 هزار سال دارد.

گمانه زنی به منظور بازنگری تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه سیلک کاشان که در تاریخ بیست و پنجم خرداد ماه امسال با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده است تا 28مرداد ادامه دارد . 

  

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.