اخبار
صفحه اول اخبار پرونده ثبت جهانی روستای ابیانه در دست آماده سازی است
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
پرونده ثبت جهانی روستای ابیانه در دست آماده سازی است
۱۳۹۴/۰۴/۱۵

به گزارش روز دوشنبه 15/05/94 روابط عمومی میراث فرهنگی استان اصفهان، 'فریدون اله یاری' افزود: کار مطالعاتی روستای ابیانه ادامه دارد و فعالیتهای مربوط برای آماده سازی و ارسال پرونده روستای ابیانه به یونسکو در سال 2017 به سرعت در حال انجام است.


وی اظهار کرد: آماده سازی پرونده روستای تاریخی ابیانه در راستای بازدید چند روز پیش معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ابیانه به جریان افتاد.


به گفته وی قرار است کمیته راهبردی و کارشناسی در جهت تسریع در آماده سازی پرونده این روستا تشکیل شود.


جواد چهر راضی سرپرست پرونده ثبت جهانی روستای ابیانه نیز گفت: اقدامات اولیه برای ثبت روستای ابیانه صورت گرفته و دهداری و شورای اسلامی ابیانه نیز آمادگی خود جهت همکاری برای ثبت این روستا را اعلام کرده اند.


سبک زندگی، موقعیت جغرافیایی، خانه هایی که از خاک رس قرمز رنگ تشکیل شده ،خشتی، آجری وسنگی بودن خانه هایی که در سراشیبی قرار گرفته، آثار تاریخی مانند آتشکده ابیانه، مسجد جامع و قدیمی این روستا، دو زیارتگاه شامل مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا و لباس سنتی مردم که هنوز هم میان آنها رواج دارد، باعث منحصر به فرد شدن این روستا شده و گردشگران زیاد را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است.


این روستا در تاریخ 30 مرداد 1354 با شماره ثبت 1089 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


روستای ابیانه در 40 کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنه کوه کرکس و یکی از بلندترین نقاط مسکونی در ایران است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.