اخبار
صفحه اول اخبار کاشان قابلیت احداث موزه های تخصصی در تمامی حوزه ها را دارد
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان
کاشان قابلیت احداث موزه های تخصصی در تمامی حوزه ها را دارد
۱۳۹۴/۰۴/۰۱

به گزارش باشگاه خبرنگاران ،محسن جاوری در حاشیه بازدید از موزه هنرهای تجسمی شیبانی که به همراه ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئول امور موزه های شهرستان کاشان داشتند با تاکید بر اینکه شهرستان کاشان به دلیل غنای فرهنگی، تاریخی و معماری قابلیت احداٍث موزه های تخصصی در حوزه های مختلف را دارد افزود: موزه ملی کاشان،موزه مشارکتی مردم شناسی برزک،موزه اسباب بازی و عروسک و موزه هنرهای تجسمی شیبانی موزه های موجود در شهرستان کاشان هستند. 

وی افزود: سال گذشته موزه اسباب بازی و عروسک بازی های خیمه شب بازی در خانه موسوم به علامه فیضی در بافت تاریخی کاشان که برای معرفی بیشتر بخشی از تاریخ نمایش و تاریخ کودکی تو سط امیر سهرابی و همچنین موزه هنرهای تجسمی شیبانی در خانه تاریخی کاج افتتاح شد که می تواند پذیرای تعداد زیادی از مسافران به این شهر باشد. 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان نیز ضمن بازدید از این دو موزه تصریح کرد: موزه ها هویت فرهنگی ملی هر کشوری است و این اداره بنا بر شرح وظایف خود از اجرای برنامه های فرهنگی در موزه ها حمایت می کند. 

مسئول امور موزه های شهرستان کاشان نیز در ادامه از تغییر کاربری خانه تاریخی باکوچی(خانه سپیده کاشانی) به موزه نساجی سنتی و حرفه های وابسته خبر داد.

عباس ترابزاده با اعلام خبر فوق افزود: تدوین محتوای این موزه بر مبنای فناوری نوین موزه ای در دست اقدام است. 

این کارشناس مردم شناسی تاکید کرد: سعی و تلاش بر این است که بهره گیری از فناوری نوین و سیستم های صوتی ، تصویری از جمله نمایش فیلم ها مجازی موزه ها از حالت شی محور خارج شوند. 


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.