اخبار
صفحه اول اخبار عضویت کاشان در لیگ شهرهای تاریخی جهان
به گزارش پورتال خبری کاشان
عضویت کاشان در لیگ شهرهای تاریخی جهان
۱۳۹۴/۰۳/۱۰

به گزارش پورتال خبری کاشان، و به نقل از مرکز ارتباطات راهبردی و امور بین الملل شهرداری کاشان ابوالفضل زارع مشاور عالی و مدیر حوزه شهردار کاشان، این شهرستان را یکی از شهرهای تاریخی و کهن جهان دانست که تمدن هفت هزار ساله سیلک سند همیشه جاوید تاریخ جهان است که به همین دلیل از یکسال پیش درخواست خود را به همراه مستندات تاریخی و فرهنگی کاشان جهت عضویت به دبیرخانه این مجمع ارسال کردیم.

 

مشاورعالی شهردار دیار نخستین های جهان افزود: پس از پیگیری های مستمر، نهایتا با توجه به قدمت تاریخی این شهر درخواست کاشان در نشست هیئت مدیره این لیگ به تصویب نهایی رسید و کاشان رسما گواهی رسمی عضویت در لیگ شهرهای تاریخی جهان را دریافت کرد.

 

زارع اظهار داشت: دایساکو کادوکاوا شهردار کیوتو و رئیس لیگ شهرهای بزرگ تاریخی جهان در نامه ای خطاب به شهردار کاشان ضمن ابراز تشکر و علاقه به کاشان، برای حضور در جمع شهرهای تاریخی جهان ابراز داشته است، امروز خرسندم پیوستن شهر تاریخی کاشان را به جمع شهرهای بزرگ تاریخی جهان اعلام نمایم.

 

ابوالفضل زارع تصریح کرد در بخش دیگر این نامه آمده است: پیشنهاد شما در نشست این لیگ مطرح کردیم و مورد پذیرش قرار گرفت و امیدوارم شاهد فعالیت ها و حضور پررنگ کاشان در این لیگ باشیم.

 

زارع افزود: هوشنگ علی مددی، سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن نیز در پیامی به شهردار کاشان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه پیوستن شهر کاشان با به لیگ شهرهای بزرگ تاریخی جهان به مردم شهید پرور، قهرمان، شجاع و فرهنگدوست کاشان تبریک و تهنیت گفته است.

 

ابوالفضل زارع گفت: این لیگ با 106 عضو و 15 سال سابقه یکی از مهمترین لیگ‌های شهرهای جهان است که از جمله شهر های آتن، بارسلون، وین، پاریس، بوستون، مونترال، هانوی، مکزیکوسیتی، قونیه و استانبول از اعضای آن هستند.

 

وی تصریح کرد: 26 شهر از آسیا، 2 شهر از آفریقا، 48 شهر از اروپا، 20 شهر از شمال آفریقا، خاورمیانه، آسیای غربی و مرکزی، 3 شهر از آمریکای شمالی و 3 شهر از شهرهای اقیانوس آرام عضو این لیگ هستند.

 

مدیر حوزه شهردار گفت پیش از این شهرهای اصفهان، شیراز و یزد نیز به عضویت این لیگ درآمده بودند و کاشان بعنوان چهارمین شهر و باقدمت ترین شهر ایرانی به عضویت لیگ جهانی در آمده است.

 

زارع عضویت شهر تاریخی کاشان در این مجمع را باعث معرفی بیشتر کاشان در سطح بین المللی و افزایش مراودات فرهنگی دانست و گفت: در جلسات لیگ کشورهای جهان، شهردار کاشان به عنوان عضو اصلی این لیگ در نشست های LHC حضور خواهد داشت.

 

شایان ذکر است بزودی اطلاعات کاشان از سوی دبیرخانه این لیگ بر روی سایت LHC قرار خواهد گرفت.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.