اخبار
صفحه اول اخبار سفیر آلمان در بازدید از بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران: گنجینه موزه ملی ملک، بیانگر تاریخ فوق‌العاده ایران است
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی
سفیر آلمان در بازدید از بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران: گنجینه موزه ملی ملک، بیانگر تاریخ فوق‌العاده ایران است
۱۳۹۴/۰۲/۲۴

موقوفه آستان قدس رضوی، «میکاییل بارون فون اونگرن اشترنبرگ» سفیر آلمان در ایران، در روز دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 خورشیدی در برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده، میهمان کتابخانه و موزه ملی ملک بود و در جریان این برنامه، از تالارهای موزه‌ای و آثار چند هزار ساله تاریخی ایران بازدید کرد.

 

سفیر آلمان در ایران در این مراسم، به تماشای هنر و تاریخ ایرانیان در حوزه‌های سکه‌های تاریخی، هنرهای خوش‌نویسی، نگارگری، نقاشی لاکی، تابلوهای نقاشی، اسناد تاریخی و نسخه‌های خطی نشست و نیز در نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک، با این واقف بزرگ و نیز کوشش‌های آستان قدس رضوی به عنوان متولی این موقوفه در رشد و گسترش آن آشنا شد.

 

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی است که در سال 1316 خورشیدی بر آستان قدس رضوی وقف شده است. این گنجینه اکنون در محوطه تاریخی باغ ملی تهران «میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد» جای گرفته است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.