اخبار
صفحه اول اخبار معاون فرماندار کاشان: حفظ آثار تاریخی مدیریت علمی می خواهد
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
معاون فرماندار کاشان: حفظ آثار تاریخی مدیریت علمی می خواهد
۱۳۹۴/۰۳/۰۵

حمدیرضا مومنیان روز سه شنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، حوزه میراث فرهنگی را یکی از مزیت های برجسته فرهنگی تمدن ایران و به تبع آن کاشان با داشتن تپه های باستانی 'سیلک' با بیش از هفت هزار سال قدمت دانست.

وی گفت: اگرچه تلاش های زیادی در بحث میراث فرهنگی اتفاق افتاده و در حال برنامه ریزی است، اما بحث علمی حفاظت از میراث فرهنگی زمانی اتفاق می افتد که شناخت درستی از آن مجموعه وجود داشته باشد.

مومنیان تصریح کرد: برای شناخت از آثار تاریخی برجسته کاشان باید در مرحله اول شناخت اداری از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود داشته باشیم و در مرحله دوم شناختی است که مردم باید از حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی پیدا کنند.

وی تاکید کرد: در وهله کنونی و با مدیریت علمی جدید در حوزه میراث فرهنگی استان و شهرستان ما باید بدنبال شناخت و ابزارهای آن باشیم.

وی در ادامه گفت: یک نگرانی در حوزه میراث فرهنگی ما وجود دارد و از سویی ما هم از قوانین و حفاظت آثار تاریخی دنیا عقب تر هستیم.

مومنیان تصریح کرد: ظرفیت های خوبی در دانشگاه کاشان بلحاظ علمی در بحث های مدیریتی و حفاظت از آثار تاریخی وجود دارد، اما باید توجه داشته باشیم که تا عملیاتی و اجرایی شدن برنامه های مد نظر میراث فاصله و زمان داریم که متاسفانه این شکاف به آثار تاریخی ما آسیب می زند.

وی برخی اتفاقات در میراث فرهنگی استان را ناشی از عدم شناخت علمی در این حوزه دانست و گفت: انتظار می رود با دقت این آسیب ها در اجرای طرح های مرمتی و حفاظتی میراث فرهنگی رصد و لحاظ شود.

وی بیان داشت: طی حدود 12 سال گذشته به مجموعه میراث نگاه اقتصادی بوده که این را باید ناشی از دوره گذار دانست.

وی افزود: اگر می خواهیم به افق علمی در بحث آثار تاریخی دست پیدا کنیم، باید بحث های اقتصادی و برنامه ریزی را در آن لحاظ کنیم.

مومنیان همچنین گفت: ویژه بودن شهرستان کاشان مزیتی است که باید مدیران آن نیز متناسب با آن احساس مسوولیت کنند.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: کاشان از مولفه های شهرستان بودن بلحاظ قدمت و شهرت و ظرفیت های موجود خارج شده و یک برند جهانی در حوزه میراث و فرش ماشینی است.

وی در ادامه خواستار توجه مسوولان استان از جمله میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص تخصیص بخشی از درآمدهای شهرستان به این خطه شد.

مومنیان همچنین با بیان اینکه مسیرهای دسترسی به باغ فین در شان این خطه نیست، گفت: اگرچه تمهیداتی اندیشیده شده و کارهایی صورت گرفته اما کافی نیست.

وی در خاتمه با اشاره به نامگذاری امسال به نام دولت و ملت، همدلی و همزبانی از سوی مقام معظم رهبری گفت: باید این مهم را در سطوح مختلف مدیریتی شهرستان اجرایی کنیم تا به شاخص های توسعه کاشان بزرگ دست یابیم.


رییس شورای اسلامی شهر کاشان نیز در این مراسم گفت: کاشان دارای دو برند دارالمومنین و وجود حضرت سلطانعلی ابن امام مجمدباقر(ع) و تاریخ هفت هزار ساله است که با داشتن این سوابق و آثار توصیه می شود متناسب با ظرفیت ها به آن نگریسته شود.

علی رسول زاده افزود: باید توجه داشت که مجموعه مدیریت شهری کاشان و مسوولان دولتی به تنهایی قادر نیستند زیرساخت ها را برای ورود گردشگران فراهم آورند، بلکه تلاش همگانی و توجه دولت را می طلبد.

وی در خاتمه گفت: اگر قرار است کاشان به عنوان شهر نمونه گردشگری انتخاب شود باید زیرساخت های آن فراهم شود و بحران آب نیز رفع شود.

در این نشست از خدمات مهران سرمدیان قدردانی و دکتر محسن جاوری به عنوان رییس جدید اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان منصوب شد.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.