اخبار
صفحه اول اخبار "خانه بروجردی کاشان" انتخاب برتر سال 2015 یونسکو
به گزارش خبرگزاری ایسنا
"خانه بروجردی کاشان" انتخاب برتر سال 2015 یونسکو
۱۳۹۴/۰۲/۲۸

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت: از طرف دبیرکل کنوانسیون عمومی یونسکو خانه تاریخی بروجردی کاشان موفق به کسب رتبه بین‌المللی به عنوان انتخاب برتر سال 2015 شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان و به نقل از روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهران سرمدیان با اعلام خبر افزود: در بازدیدی که چند ماه قبل دبیرکل کنوانسیون عمومی یونسکو به همراه معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از بناهای تاریخی کاشان داشتند، در نامه‌ای مکتوب خانه تاریخی بروجردی کاشان را کاندیدای دریافت مدال به عنوان زیباترین خانه تاریخی کشور آسیایی انتخاب کرد.

 

سرمدیان تصریح کرد: در بخشی از این پیام آمده است؛ پس از دریافت بازخوردهای مثبت بازدیدکنندگان و گردشگران آسیایی که منجر به دریافت صلاحیت موفقیت‌آمیز شما در سیستم طبقه‌بندی انتخاب برتر بنابر محبوبیت جاذبه توریستی، خانه تاریخی بروجردی کاشان به عنوان انتخاب برتر در سال 2015 انتخاب شده است که اطلاعات آن از طریق رسانه‌های ما به شکل شبکه، ویدئو، کتاب و راهنمای گردشگری ارائه خواهد شد.

 

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان کاشان ادامه داد: در ادامه این نامه به سیستم طبقه‌بندی انتخاب برتر اشاره شده که شامل چهار مقوله ارزیابی مستقل جاذبه‌های توریستی، هتل‌ها، مغازه‌ها و رستوران‌ها است، برای هر مقوله یک مدال طراحی شده که یک بار در سال اهدا می‌شود.

 

وی با تاکید بر اهمیت این انتخاب از طرف کنوانسیون عمومی یونسکو و لزوم توجه هر چه بیشتر به این بنای ارزشمند تاریخی اظهار کرد: هر سال تمام افراد یا بناهایی که به آنها این مدال تعلق می‌گیرد دوباره مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و به دیگر کاندیداهای صلاحیت یافته در سال جدید ملحق می‌شوند و در این نامه خانه تاریخی بروجردی مفتخر به دریافت مدال انتخاب برتر شده است.

 

سرمدیان در پایان ادامه داد: در سال 2014 این کنوانسیون به 8085 نفر مدال‌هایی با عنوان رستوران‌دار برتر، 5430 مدال به عنوان هتل برتر، 3763 مدال به عنوان مغازه برتر در بین 1580 شهر از 83 کشور اهداء شده است که خانه تاریخی بروجردی بر اساس ارزشیابی نقطه نظرات و مصاحبه‌هایی که در وب سایت www.lianorg.com صورت گرفته مدال انتخاب برتر محبوبیت جاذبه توریستی در سال 2015 را با افتخار بر گردن آویخت.

 

به گزارش ایسنا، این بنای تاریخی در سال 1354 به شماره 1083 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.