اخبار
صفحه اول اخبار ایتالیا از تجربیات مرمتی آثار تاریخی کاشان استفاده می کند
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی - اصفهان
ایتالیا از تجربیات مرمتی آثار تاریخی کاشان استفاده می کند
۱۳۹۴/۰۲/۲۸

به گزارش روز دوشنبه 28/02/1394 ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه کاشان، پروفسور آنتونلا کنتین با اشاره به مشابهت مسائل و معضلات موجود معماری کلان شهرها و شهرهای کوچک در ایران و ایتالیا افزود: مهمترین چالشی که امروزه در توسعه معماری کلان شهرها و شهرهای دارای بافت سنتی با آن روبه رو هستیم، حفظ هویت شهر در عین رشد و توسعه آن است.


وی با تاکید بر اینکه چرا باید میراث گذشتگان را در نوگرایی اقتصادی - اجتماعی جوامع لحاظ کنیم و همگام با توسعه تکنولوژیکی در حفظ و پاسداشت آن میراث بکوشیم، ابراز امیدواری نمود: شبکه ای از ارتباطات بین المللی میان دانشگاه های ایران و اروپا شکل گیرد و توسعه یابد تا راه برای انجام مطالعات مقایسه ای و کلیدی هموار شود.


وی برگزاری سمینارها و کارگاه ها را زمینه مناسبی برای امضای موافقت نامه همکاری های فیمابین و تبادل استاد و دانشجو و انتشار کتاب، مقالات، مجلات تخصصی و تحقیقات برشمرد.


دکتر پدرو اورتیز استاد مهمان پلی تکنیک میلان و مشاور عالی کلان شهرهای جهان نیز در این نشست افزود: شکی نیست که با تحولات اخیر و عادی سازی روابط بین المللی ایران و جامعه اروپا، رشد و توسعه شهری تهران، تاثیر مستقیم بر رشد اقتصادی این کشور خواهد داشت.


وی همچنین گفت: کاشان بلحاظ آنکه در موقعیت ممتاز جغرافیایی راهبردی ویژه ای بین دو کلان شهر تهران و اصفهان قرار گرفته است، می تواند از این پتانسیل موجود حداکثر بهره برداری را به عمل آورد. 


وی مهمترین عامل در این خصوص را خواست مسوولان و مدیران اجرایی شهر دانست و افزود: سوال جدی و حیاتی این است که آیا شهرداری، فرمانداری و سایر مقامات اجرایی شهر، استراتژی و راهکارهای معینی برای درک جنبه های مختلف این تحول و اقدامات لازم برای نیل به این مقصود تدوین نموده اند؟. 


دکتر محمدرضا مزدیان فرد مدیر گروه دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه کاشان نیز در این دیدار اظهار امیدواری کرد که دانشگاه کاشان بتواند در جهت توسعه روابط مستحکم علمی و پژوهشی با نمایندگان دانشگاه­های اروپایی همچون دانشگاه پلی تکنیک میلان و آلکالا مادرید توفیق همکاری داشته باشد.


در ادامه دکتر دانیل زارزا به معرفی اجمالی دانشگاه آلکالا مادرید پرداخت و احیای بافت­های تاریخی و بازسازی خانه­ های قدیمی کاشان را با توجه به تجربه­ اش در چنین مواردی در کنار کاخ الحمرا، حرکتی فوق العاده ارزشمند در جهت حفظ هویت تاریخی شهر دانست.


شهرستان کاشان یکهزار و 600 اثر تاریخی دارد که حدود 330 اثر آن ثبت ملی است.


کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.