اخبار
صفحه اول اخبار موزه فرش کاشان احداث می شود
به گزارش پورتال خبری کاشان
موزه فرش کاشان احداث می شود
۱۳۹۴/۰۲/۱۴

به گزارش پورتال خبری کاشان،  به نقل از مرکز ارتباطات راهبردی و امور بین‌الملل شهرداری کاشان، ناظم رضوی شهردار کاشان تصریح کرد:مردم کاشان نه تنها با جسم خویش گره های فرش عتبات عالیات را زده اند بلکه با عشق و محبت و حضور دل و وضو بر روی دار قالی ها حاضر شده اند و با تمام توان هنر خویش را به معرصه ظهور گذاشته اند.

 

وی هنر فرش دستبافت در کاشان را نه تنها در ایران بلکه جهان مطرح و شناخته شده دانست و اظهار داشت:با ایجاد کارگاه های فرش دستبافت عتبات عالیات بار دیگر این هنر در کاشان رونق گرفته است و امیدواریم این کار ادامه داشته باشد زیرا بسیاری از بانوان شاغل مخارج زندگی خود را از این طریق تامین می کردند.

 

شهردار دیار نخستین های جهان گفت:تمام کارگاه های فعال فرش بافی عتبات عالیات به فرهنگسرای مهر شهرداری کاشان منتقل خواهد شد که خود نیز فرصتی در راستای اشتغال بانوان و توجه به مشاغل خانگی مورد توجه مجمع مشورتی بانوان شهرستان است.

 

ناظم رضوی افزود:در کنار کارگاه های فرش عتبات عالیات ،کلاس های آموزش فرش دستبافت نیز برگزار خواهد شد تا شاهد رونق بیش از پیش این صنعت در کاشان باشیم و فرش کاشان در جایگاه تاریخی خود استوار بماند.

 

وی درپایان خاطرنشان کرد در حال شناسایی یک منزل قدیمی در مشهد اردهال کاشان برای راه اندازی موزه فرش هستیم که امیدواریم با این نمایشگاه آثار فاخر هنرمندان کاشان را جمع آوری و در معرض دید عموم قرار دهیم.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.