اخبار
صفحه اول اخبار روستای دره کاشان به عنوان یک زیستگاه بومی ایرانی یکی از مناطق بسیار دیدنی و جذاب
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان
روستای دره کاشان به عنوان یک زیستگاه بومی ایرانی یکی از مناطق بسیار دیدنی و جذاب
۱۳۹۴/۰۱/۲۲

به گزارش باشگاه خبرنگاران، "مهران سرمدیان" اظهار داشت: این روستای سرسبز در دامان کوهستانی بسیار زیبا در ۸ کیلومتری جنوب کاشان و پشت مجموعه جهانی باغ فین قرار دارد. و با یک راه دسترسی آسفالته و مناسب و در کمتر از ۱۰ دقیقه ، منظره ی چشم نواز و هوای پاک و دل انگیز روستای" دره " خاطره ی یک گردش به یاد ماندنی را در خاطره ها زنده می کند. 

وی با بیان اینکه اقلیم گرم و خشک کاشان وشهرهای مجاور، لزوم منطقه ای با آب و هوای معتدل کوهستانی جهت گذراندن اوقات فراغت شهروندان و گردشگران اشکار امی سازد اظهار داشت: بر همین اساس منطقه کوهستانی درین بدلیل داشتن ویژگی های خاص و فاصله نزدیک آن به کاشان و وجود دمای پایین و چشمه های متعدد آب بندها،گلستان های گل محمدی،بیشه زار،باغ سنگی،ابشار،دره هایی باریک با پوشش گیاهان خودرو و خوشبو،برج وباروی قدیمی روستا و دیواره های صخره ای پوشیده از گیاهان رطوبت پسند- مراکز تولید گلاب وعرقیات گیاهی و بیش از 156 عدد دیگ سنتی بخار و صنایع دستی همانند فرش دستبافت وغیره، جهت منطقه تفرجگاهی در نظر گرفته شده است و فاصله ی بسیار کوتاه با اتوبان تهران – کاشان – اصفهان از جمله دلایلی است که سرمایه گذاری در زمینه گردشگری در این روستا را توجیه می کند.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان کاشان با اشاره به اختلاف 9 درجه ای دما این روستا نسبت به کاشان به آماده سازی طرح گردشگری این روستا توسط بخشداری مرکزی و دهیاری روستای دره خبر داد و افزود: با توجه به مشخص شدن طرح مسیرهای کوهنوردی و راهپیمایی بیش از 3500 نفر در طول هفته در منطقه درین مراکزی همچون اردوگاه،سرویس بهداشتی،خانه های کوهستانی،آلاچیق، قهوه خانه،پل ها، پله های چوبی و سنگی مهمانسرا،هتل،رستوران،مراکز عرضه صنایع دستی و لبنی پیش بینی شده است.

سرمدیان در پایان اظهار داشت:با وجود 11قله در این منطقه،که بلندترین آن2646 و کوتاه ترین آن 1690 متر می باشد این منطقه کوهستانی را می توان به عنوان پایلوت گردشگری سلامت و ورزشی معرفی کرد. 

یادآور می شود: تعداد 23روستای در استان اصفهان مصوب شده است که سهم شهرستان کاشان سه روستای غیاث آباد، نشلج و دره می باشد. 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.