اخبار
صفحه اول اخبار باغ تاریخی فین کاشان پر بازدید ترین اثر تاریخی طی ایام نوروز
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان
باغ تاریخی فین کاشان پر بازدید ترین اثر تاریخی طی ایام نوروز
۱۳۹۴/۰۱/۱۶

 


به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران از کاشان، معاون استاندار و فرماندار کاشان، در نشست با خبرنگاران این شهرستان گفت: 540 هزار نفر با رشد 12 درصدی نسبت به سال گذشته در ایام نوروز از اماکن تاریخی کاشان بازدید کردند که باغ تاریخی فین در راس این بازدید ها و پس از آن حمام باغ فین، خانه تاریخی بروجردیها و طباطبایی ها قرار گرفت.

ابوالفضل صدرائیه افزود: حدود 270 هزار نفر از باغ فین، 100 هزار نفر از حمام باغ فین و بیش از 32 هزار نفر گردشگر نوروزی از موزه باغ تاریخی فین کاشان بازدید کردند.

وی، اقامت 240 هزار نفر گردشگر نوروزی بین 3 تا 5 روز در شهرستان کاشان را تاکید کرد و افزود:مدت اقامت این گردشگران در کاشان نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشت.

به گفته وی،3 میلیون و 200 هزار نفر نیز میزان تردد مسافرین نوروزی از شهرستان کاشان بر اساس آمار عوارضی است که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته 2 درصد افزایش داشته است.

معاون استاندار و فرماندار کاشان، تعریف منطقه فرهنگی کاشان و محورهای گردشگری با همکاری شهرداران این منطقه را از عوامل رشد گردشگر به ویژه در بخش اقامتی دانست و گفت: این مناطق فرهنگی در محورهای گردشگری ‹‹ ابوزید آباد ، اردستان ، آران و بیدگل، بادرود و بزرک››، ‹‹ جوشقان قالی ، خالد آباد، دلیجان ، زواره››، ‹‹ سفید شهر، طرق رود، قمصر، کامو وچوگان›› ، ‹‹ محلات، مشهد اردهال ، مهاباد، میمه و نائین›› و ‹‹ نراق، نطنز، نوش آباد، نیاسر، نیم ور و وزوان›› تعریف شد.

صدرائیه، تفاوت امسال در بحث گردشگری کاشان با سال گذشته برنامه ریزی قبلی و از پیش تعیین شده برای افزایش مدت اقامت در کاشان و موفقیت اقتصاد این بخش صنعت گردشگری را تاکید کرد و گفت:هدف ستاد دائمی هماهنگی خدمات سفر، افزایش اقامت گردشگران در این شهرستان و رونق صنعت گردشگری منطقه کاشان بزرگ از طریق قابلیت ها و پتانسیل های متنوع توریستی آن است.

وی،عمده منافع، سود و عایدی گردشگری را از طریق محقق شدن اقامت مسافر و افزایش مدت آن عنوان کرد و گفت:امسال خوشبختانه با تلاش، همدلی و همزبانی قابل تقدیر و ستودنی مسولان اجرایی و مرتبط با ستاد دائمی هماهنگی خدمات سفر در کاشان بخش اقامتی صنعت گردشگری در کاشان موفق و با رشد نرخ 20 درصدی مواجه شد.

به گفته وی،حضور خوب و فعال نیروهای امدادی و انتظامی به ویژه هلال احمر و پلیس راهور در جاده های مواصلاتی و ارتباطی کاشان نیز با بیش از سه میلیون تردد ثبت شده کاهش 43 درصدی تصادفات جاده ای را طی ایام نوروز در این شهرستان رقم زد.

رییس ستاد دائمی هماهنگی خدمات سفر کاشان، در ادامه با اشاره به اینکه شهر کاشان با جمعیت 2 میلیون و 535 هزار و 210 نفر رتبه اول تردد گردشگر را در این شهرستان به خود اختصاص داد گفت: بخش نیاسر با 414 هزار و 350 نفر رتبه دوم ، منطقه مشهد اردهال با 59 هزار و 300 نفر رتبه سوم و بخش قمصر با 58 هزار و 568 نفر رتبه چهارم تردد گردشگر را کسب کرد.

صدرائیه، 133 هزار نفر آمار اسکان مسافران نوروزی در مدارس کاشان را یادآورشد وگفت: 27 هزار نفر در حسینیه ها و کمپ ها و 57 هزار نفر در پارک ها و خیابان ها اسکان یافتند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه نوروز امسال هیچ گونه شکایتی از مسافرین نوروزی مبنی بر نارضایتی آنها به ستاد دائمی هماهنگی خدمات سفر کاشان گزارش نشد گفت: وجهه دارالمومنینی و شاخصه مذهبی بودن کاشان با ظرفیت های گردشگری توابع و اطراف آن یکی از قابلیت های مهمی است که توسط بیشتر گردشگران از سراسر کشور به عنوان مقصد سفرهای نوروزی انتخاب و در برنامه آنها قرار می گیرد.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.