اخبار
صفحه اول اخبار کشف اثر تاریخی یک هزار ساله در جوشقان قالی کاشان
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان
کشف اثر تاریخی یک هزار ساله در جوشقان قالی کاشان
۱۳۹۴/۰۱/۰۸

 


به گزارش خبرنگار باشگاه خبر نگاران ،علی پیراینده در نشست خبری مسولان کمیته های ستاد خدمات سفر شهرستان کاشان با اصحاب رسانه در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان گفت: مطالعات در جاذبه های فرهنگی، طبیعی و تاریخی منجر به کشف این اثر یک هزار ساله به نام"سدروبند" توسط کارشناسان میراث فرهنگی شد.

وی، مشخصات این سد با ارتفاع 15 متر، قطر 10 متر و 40 متر طول دهانه را یادآور شد و افزود: این سد از معدود سدهای شناسایی شده از جنس سنگ و ملاط مخصوص است.

به گفته وی، درّه زیبایی نیز در مجاورت این سد واقع شده است.

شهردار جوشقان قالی در پایان اظهارداشت: توزیع نقشه های راهنمای گردشگری و برقراری ایمنی تردد در مسیر کاشان تا میمه محدوده جوشقان قالی با اعتبار 2 میلیارد و 500 میلیون ریال به طول سه کیلومتر و ایجاد روشنایی از اقدامات این شهرداری ویژه ایام نوروز است.

گفتنی است: شهر جوشقان قالی از توابع کاشان یکی از شهر های تاریخی در جنوب غربی این شهرستان است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.