اخبار
صفحه اول اخبار کاشی دوره تیموری اثر هنرمندان کاشانی مزین به وصیت حضرت امیرالمومنین علیه السلام
به گزارش کاشان آنلاین
کاشی دوره تیموری اثر هنرمندان کاشانی مزین به وصیت حضرت امیرالمومنین علیه السلام
۱۳۹۳/۱۲/۱۰

معاون امور موزه‌های آستان قدس رضوی گفت: کاشی دوره تیموری مزین به وصیت حضرت علی در علیه السلام آستان قدس نگهداری می‌شود.

به گزارش کاشان آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، علی سوزنچی کاشانی اظهار داشت: کاشی زرین‌فام هشت ضلعی متعلق به قرن هفتم هجری قمری که در حاشیۀ آن قسمتی از وصیت حضرت علی علیه السلام  به امام حسن علیه السلام به خط نسخ نوشته شده است، از جمله کاشی‌های مورد استفاده در حرم مطهر امام رضا علیه السلام بوده،که در حال حاضر در گنجینه کاشی موزه‌ آستان‌قدس رضوی مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفته است.


وی افزود: این کاشی که از شاهکارهای دوره تیموری است، مزین به نقوش گل بوده و در آن علاوه‌ بر لعاب زرین‌فام، از لعاب لاجوردی برای تزیین استفاده شده است.


معاون امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس رضوی تصریح کرد: این کاشی‌ها را سفالگران هنرمند کاشان برای تزئین دیوارهای اطراف حرم حضرت رضا علیه السلام ساخته‌اند.


سوزنچی کاشانی در ادامه به معرفی کتاب «کاشی‌های زرین‌فام» تالیف «عبدالله قوچانی» پرداخت و گفت: در حال حاضر این کتاب به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس رضوی، در حال انتشار است ودر بخش دوم این کتاب،352 قطعه از کاشی‌های موجود در گنجینۀکاشی موزه آستان‌قدس رضوی،که عمدتاً متعلق به قرن هفتم هجری و مزین به احادیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و ائمۀ معصومین علیه السلام، معرفی شده است.


وی اضافه کرد: احادیث کاشی‌های حرم امام رضا علیه السلام مستندترین مجموعه احادیث نوشته شده بر روی کاشی است که از قرن هفتم و هشتم هجری به دست ما رسیده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.