اخبار
صفحه اول اخبار مرمت خانه تاریخی اکرمی در شهرستان آران و بیدگل
به گزارش خبرگزاری میراث آریا
مرمت خانه تاریخی اکرمی در شهرستان آران و بیدگل
۱۳۹۳/۱۰/۲۹

خانه تاریخی اکرمی در  شهرستان  آران و بیدگل مرمت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان "عباس متولی"سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل  افزود: عملیات مرمت بخشهایی از خانه تاریخی اکرمی شهر آران و بیدگل انجام شد. 


وی مرمت پشت بام خانه تاریخی اکرمی در مدت یکماه ، خاکبرداری و آوار برداری از سطح پشت بام به متراژ 690 متر مربع و تجدید اندود کاهگل به ضخامت 5 سانتیمتر را از اقدامات مرمتی در این بنا ذکرکرد . 


به گفته وی، خانه اکرمی از بناهای دوره اوایل پهلوی است که به سبک گودال باغچه احداث شده است این بنا به سبک چهار ایوانی است که از ویژگیهای بارز آن می توان به وجود میراب در جبهه غربی بنا و وجود ستونهایی با مقطع مربعی و وجود تزیینات گچبری در سردر ایوانهای شرقی و غربی اشاره کرد.


خانه تاریخی اکرمی بدلیل دارا بودن ارزشهای تاریخی و معماری بشماره 19163 به تاریخ 86/3/3در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است . 


شهرستان آران و بیدگل با پیشینه تاریخی چند هزار ساله و با دارا بودن دوره های مختلف معماری و شهرسازی نمایانگر معماری مناطق کویری و بیابانی است که در شمال استان اصفهان واقع شده است . 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.