اخبار
صفحه اول اخبار خانه عبدالرزاق کاشی
خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی
خانه عبدالرزاق کاشی
۱۳۹۳/۱۰/۲۸

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی - عبدالرزاق کاشی در دوره زندیه حاکم کاشان بود که با در نظر گرفتن موقعیت تجاری اقتصادی و اجتماعی و نظامی خانه‌اش را در مرکز بافت تاریخی ولی مشرف به تمام نقاط کلیدی شهر بنا کرد.

 

به گزارش CHN، می‌گویند پس از زلزله مهیبی که کاشان را ویران کرد عبدالرزاق به بازسازی کاشان همت نمود و حیات دوباره‌ای به کاشان داد و مدیریت بحران را به عهده داشت. اما آنچه زمانه بر سر خانه و کاشانه او آورده‌است چیزی متفاوت‌ از حیاتی است که به کاشان داد.

 

عمارتی باشکوه با معماری بسیار زیبا و پیچیده ولی فراموش شده و در حال تخریب. محلی برای تجمع معتادین و ریختن زباله تعریفی از روزگار این روزهای خانه عبدالرزاق است. می‌توان گفت با وجود تخریب‌های انجام شده هنوز 60 درصد بنا سالم و بخشهایی از سقف‌ها فرو ریخته که می‌شود مرمتشان کرد. البته آثار گچ بری و تزئینات نیز باقی مانده که گواهی بر شکوه این بنای تاریخی است.

 

"مهران سرمدیان" سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان با تاکید بر اهمیت این خانه به خبرنگار CHN‌ گفت: «از آنجایی که هنوز مالک این ملک شناسایی نشده‌است نمی‌توان کار خاصی درخصوص مرمت و بازسازی خانه عبدالرزاق انجام داد.»

 

به گفته سرمدیان با این وجود پرونده ثبت این ملک آماده است و قرار است با همکاری آقای هوشمندی شهردار بافت تاریخی هماهنگی‌های لازم برای پیدا کردن مالک خصوصی این ملک انجام شود.

 

او با تاکید برآنکه بدون مجوز و رضایت مالک خصوصی، اداره میراث و گردشگری نمی‌تواند اقدام به مرمت و بازسازی کند یادآور شد: «یکی از مشکلات این پرونده، کسب رضایت از مالک است. چراکه اگر بدون اجاره مالک، بنا ثبت شود و سپس مالک به دیوان عدالت اداری شکایت کند بنا از ثبت خارج خواهد شد. این درحالی است که کارشناسان میراث فرهنگی بارها به این مجموعه مراجعه و عکس‌هایی جهت تهیه پرونده ثبتی آن گرفته‌اند. به محض آنکه مالک رضایت دهد پرونده برای ثبت می‌رود.»

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.