اخبار
صفحه اول اخبار مرمت خانه باغ تاریخی 'امین' در روستای علی آباد آران و بیدگل
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
مرمت خانه باغ تاریخی 'امین' در روستای علی آباد آران و بیدگل
۱۳۹۳/۱۰/۱۰

به گزارش ایرنا، «عباس متولی»  در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: خانه باغ تاریخی امین با اعتباری بالغ بر 400 میلیون ریال بصورت مشارکتی با مالک بنا مرمت شده است.

خانه باغ «امین» معروف به خانه باغ «دبیر» مربوط به دوره قاجاریه با فضاها و اتاقهایی در دو ضلع جنوبی و غربی به شکلی ساخته شده که در محل اتصال دو ضلع بنا حیاطی مربع شکل در گوشه جنوب غربی آن ایجاد شده است.

در میان بنا حوضخانه ای با پلان معماری چلیپایی قرار دارد که در دو سوی آن اتاقهای گوشواره ای قرار گرفته و دارای تزیینات گچی و درهای مشبک چوبی با طرح های اسلیمی بسیار زیباست.

گذر قنات علی آباد بطور دایمی از محوطه باغ امین و همچنین شیوه ساخت خانه در کنار باغچه از خصوصیات بارز این خانه باغ است. 

خانه باغ امین واقع در بافت تاریخی روستای علی آباد، بدلیل ارزش های خاص تاریخی و معماری بشماره 9026 در خرداد سال 82 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است . 

 

روستای علی آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل در شمال استان اصفهان واقع شده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.