اخبار
صفحه اول اخبار «دایره المعارف فرش ایران» سال آینده چاپ می شود
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
«دایره المعارف فرش ایران» سال آینده چاپ می شود
۱۳۹۳/۰۹/۱۵

«امیرحسین چیت سازیان» در حاشیه گشایش شعبه انجمن علمی فرش در کاشان در گفت وگو با ایرنا افزود: تدوین این دانشنامه از سال 1388 آغاز و مقالات زیادی به دبیرخانه انجمن رسیده که از میان آنها بیش از 300 مقاله ازسوی داوران پذیرفته شده است.


موسس و عضو هیات مدیره انجمن ملی فرش با بیان اینکه 95 درصد مقالات برای تدوین دایره المعارف در اختیار انجمن قرار گرفته ، ادامه داد: از این تعداد بیش از 90 درصد کارهای داوری و 50 درصد ویرایش ادبی و فنی مقالات انجام شده است.


چیت سازیان یکی از دلایل تاخیر در تدوین این دانشنامه را کمبود متخصصان در زمینه مباحث علمی فرش و کمبود منابع دانست و خاطرنشان کرد: این دایره المعارف زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درحال تدوین است.


رییس شورای علمی دایره المعارف فرش ایران، هدف از تدوین دایره المعارف فرش را تهیه مرجع علمی معتبر در زمینه فرش برای محققان و فعالان صنعت فرش عنوان کرد و افزود: محورهای این دایره المعارف شامل «طرح»، «نقش و زیبایی شناسی»،«دانش فنی و فناوری فرش»، «مواد اولیه»، «رنگرزی»، «مدیریت»، «اقتصاد و بازرگانی»، «فرهنگی، اجتماعی»، «تاریخ»، «جغرافیا» و«سبک شناسی فرش» است.


عضو هیات علمی دانشگاه کاشان گفت: ایجاد زبان مشترک و فهم یکسان از واژه ها و مفاهیم و شاخه های هنر اصیل فرش از دیگر اهداف تدوین دایره المعارف فرش است که در نتیجه آن می توان به ایجاد نقشه کلی و نگرش جامع درمورد ابعاد مختلف رشته علمی فرش دست پیدا کرد و به شالوده ریزی دانش فرش شناسی در ایران اطمینان یافت. 


چیت سازیات افزود: دایره المعارف فرش ایران با همکاری بنیاد دانشنامه نگاری، کانون فناوری فرش، مرکز ملی فرش ایران و دانشگاه کاشان تهیه و تدوین می شود.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.