اخبار
صفحه اول اخبار تفاهم نامه همکاری میان اداره میراث فرهنگی و آموزش و پرورش کاشان امضا شد
به گزارش خبرگزاری میراث آریا
تفاهم نامه همکاری میان اداره میراث فرهنگی و آموزش و پرورش کاشان امضا شد
۱۳۹۳/۰۹/۰۹

به گزارش وابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان،مهران سرمدیان سرپرست اداره کاشان در این مراسم گفت:این تفاهم نامه اصل و اساس  همکاری و تعامل بیشتر بین بخش های مختلف آموزش و پرورش و میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری را فراهم می کند.


وی افزود:برای فعالیت زیربنایی و توسعه در بخش های مختلف باید فرهنگ سازی را مد نظر قرار دهیم به این ترتیب هر اقدامی از آموزش و پرورش آغاز می شود.  مخاطبین آموزش و پرورش در مقطع سنی هستند که چارچوب فکری آنان در حال شکل گرفتن است.


سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری کاشان افزود:در سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری با میدان وسیعی از وظایف روبه رو هستیم که گسترده و عمیق است،اما تشابهات فرهنگی زیادی با آموزش و پرورش داریم،فرصت خوبی ایجاد شده تا با همکاری یکدیگرسطح آگاهی افراد جامعه بویژه دانش آموزان را نسبت به  هویت ارزشمند و غنای فرهنگی شهر تاریخی کاشان افزایش دهیم.


در ادامه محمود خدمتی مدیر آموزش و پرورش کاشان ضمن اظهار خرسندی از همکاری دو جانبه میان این دو نهاد فرهنگی گفت:یکی از سیاست ها ی اداره آموزش و پرورش در دولت یازدهم توجه ویژه به فرهنگ به خصوص در بین دانش آموزان  است.


وی با اشاره به این که آموزش پرورش مخاطب عام دارد،اعلام کرد:54 هزار دانش آموز در  کاشان درحال تحصیل هستند که به نوعی با آموزش و پرورش در ارتباط هستند.


وی با اشاره به تفاهم نامه مذکورگفت:زمینه همکاری خوبی با اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مهیا شده است،فرهنگ  و تمدن کاشان  به عنوان یکی ازشهرهای  طراز اول در حوزه میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری مطرح است.


خدمتی با بیان اینکه دانش آموزان‌ در سنین دانش آموزی زمینه‌های خوبی برای نهادینه‌سازی،حفظ ،ترویج و انتقال فرهنگ دارند گفت: این تفاهم‌نامه می‌تواند گام موثری در شناخت و معرفی کاشان باشد.

وی با اشاره به این که تربیت نیروی انسانی یکی دیگر از کارکردهای آموزش و پرورش به شمار می‌آید افزود: اقتصاد آینده کشور توسط نیروی انسانی تامین می‌شود که زیر ساخت آن در آموزش و پرورش شکل می‌گیرد. صنایع دستی یکی از منابع اقتصادی ودرآمدزایی کشور است . بنابراین آموزش و پرورش در راستای تامین وتربیت نیروی انسانی در قالب هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش می‌تواند همکاری های خوبی با اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان داشته باشد.

وی عنوان کرد: با توجه به این که مخاطب آموزش و پرورش را یک مجموعه عظیم تشکیل می‌دهد ، می‌توانیم از امکانات اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استفاده نموده و در عین حال با تجهیز مراکز وابسته به اداره آموزش و پرورش به ویژه در ایام تعطیلات نوروز و تابستان در توسعه گردشگری داخلی نیز نقش عمده‌ای را ایفا کنیم.

تفاهم نامه  همکاری مشترک بین ادارات میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری و آموزش و پرورش کاشان در راستای الگوسازی و آموزش کودکان و نوجوانان برای  شناخت و صیانت از آثار تاریخی و فرهنگی، ترویج هنرهای سنتی، صنایع دستی و توسعه صنعت گردشگری به امضاء روسای ادارات میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری و آموزش و پرورش کاشان رسید.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.