اخبار
صفحه اول اخبار حمایت مالی اداره بافت تاریخی کاشان از سرمایه گذاران در این بافت ارزشمند
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان
حمایت مالی اداره بافت تاریخی کاشان از سرمایه گذاران در این بافت ارزشمند
۱۳۹۳/۰۸/۱۰

 مهدی هوشمندی نژاد، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در کاشان گفت:این پروژه عمرانی با هدف تقویت فرهنگی و توسعه گردشگری درراستای تحقق کلام مقام معظم رهبری در نامگذاری سال جاری با عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» اجرا می شود.

به گفته وی،گردشگر داخلی و خارجی می تواند با پیمایش پیاده روی 15 دقیقه ای در هر یک از این محو رها علاوه بر لذت مشاهده آثار ارزشمند تاریخی کاشان با شاخصه های هنر، فرهنگ، تمدن و بارقه دینی مذهبی سفیری در انتقال این فرهنگ و هنر و تمدن به دیگران و گامی درراستای تحقق کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی در اعتلا و تقویت فرهنگ و افزایش ظرفیت اقتصادی کشور در حوزه گردشگری شود.

مدیر اداره بهسازی و احیای بافت تاریخی شهرداری کاشان اظهارداشت:محور اول از محله سلطان امیر احمد کاشان آغاز و با عبور از مسیرهای کوشک صفی، گذر آب انبار خان، گذر پامنار تا مسجد آقابزرگ به پایان می رسد.

هوشمندی نژاد تصریح کرد: محور دوم از میدان قاضی اسدالله کاشان آغاز و با عبور از مسیرهای گذر سنگ پلویی، گذر سوریجان، چهل دختران تا سلطان امیر احمد پایان می یابد.

وی، آغاز محور تاریخی سوم را از محله سلطان امیر احمد و مسیرهای گذر میرآفتاب، گذر سرفره، محله صدره و سرفره( نمادی از نخل گردانی و آئین های مذهبی)، گذر درب وسه(گذری وسط سرفره و تقی خان)، گذر تقی خان، گذر آب انبار خان، مجموعه نُقلی، کوچه آشتی کنان تا بقعه تاج الدین یادآورشد و گفت: محور چهارم از گذر درب یلان، دو مسجدان، محله سی قن، محله سرسنگ، محله و بارگاه محتشم کاشانی، گذر سه سوک، محله میرنشانه، گذر پاقپان تا سرپله است.

به گفته وی، گذر درب فین، گذر حاجی، گذر شیخ، میان درب هو، گذر بابا ولی، درب باغ تا پانخل پنجمین محور فرهنگی تاریخی کاشان است.

مدیر اداره بهسازی و احیای بافت تاریخی شهرداری کاشان در پایان با تاکید بر اینکه احیا و مرمت بافت فرهنگی تاریخی این شهر سرمایه گذاری کلان در توسعه اقتصاد گردشگری و تقویت فرهنگی کاشان و در نهایت رونق چرخ اقتصاد گردشگری در کل کشور است افزود:این اداره از سرمایه گذارانی که در حوزه احیا و عملیات مرمت بافت تاریخی این شهر وارد عمل و همکاری شوند حمایت و پشتیبانی مالی بخشی از کار را متعهد می شود.

هوشمندی نژاد افزود: اداره بهسازی و احیای بافت تاریخی شهرداری کاشان، عملیات مرمت و احیا برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بافت شامل تک بناهای مسکونی، کاروانسراها، آب انبارها، حمام های قدیمی، بازارچه های زیرگذار، مغازه های صنایع دستی و دیگر موارد ارزشمند تاریخی است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.