اخبار
صفحه اول اخبار آغاز فصل چهارم کاوش در شهر زیرزمینی نوش آباد
به گزارش خبرگزاری میراث آریا
آغاز فصل چهارم کاوش در شهر زیرزمینی نوش آباد
۱۳۹۳/۰۷/۰۷

به گزارش روابط عمومی ادراه کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان،"زهرا ساروخانی" سرپرست پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی نوش آباد با اعلام مطلب فوق افزود: فصل چهارم کاوش در شهر زیرزمینی نوش آباد از 15 مردادماه سال جاری به مدت سی روز با مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور و اعتبار مالی شهرداری نوش آباد آغاز شده است.


وی افزود: کاوش های باستان شناسی در این مجموعه دستکند در حالی آغاز شد که در کنار شهر زیرزمینی مجموعه بی نظیر از سیستم آبرسانی شهری از قرون میانه اسلامی کشف و خاکبرداری گردید.

به گفته وی:کشف مذکور در کنار دیگر آثار شناسایی شده (شهر زیززمینی،پایاب،قنات و دستک های منشعب از آن)مجموعه بی نظیری را به وجود آورده که راه را برای ثبت جهانی آن آسان و هموار می کند.

ساروخانی خاطر نشان کرد:قابلیت تبدیل کارگاه مذکور بعد از حفریات باستان شناسی به سایت موزه آب از دیگر ویژگی های مهم آثار به دست آمده در این فصل است.با توجه به مطالعات و شواهد به دست آمده تا کنون،قدمت آثارفوق الذکر به دوره صفویه و قبل از آن(ایلخانی- سلجوقی)می رسد.

وی تاکید کرد:یکی از شاهکارهای دستکند شهر تاریخی نوش آباد،علاوه بر شهر زیرزمینی نحوه آبرسانی به خانه های مسکونی در دوره صفویه و قبل از آن است.

سرپرست کاووش شهر زیر زمینی نوش آباد ادامه داد: شواهد به دست آمده در طی کاوش های باستان شناسی این فصل،تعداد طبقات این شهر را به چهار طبقه رسانده که به وسیله چاه های عمودی به یکدیگر متصل می شوند.از دیگر کشفیات این کاوش پله های دستکند است که در بعضی قسمت ها  در اختلاف سطح ها ایجاد شده است.

کارشناس باستان شناسی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان با تاکید بر اینکه حجم قابل توجه سفال های به دست آمده در فصل های دوم و چهارم در بر گیرنده کلیه تکنیک های سفالگری در تمام قرون اسلامی بوده است اظهار داشت:به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه شهر کاشان در صنعت سفالگری اسلامی ،پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی نوش آباد را بر آن داشت تا  تهیه بانک اطلاعاتی سفال اسلامی،در محل ساختمان پایگاه را در دستور کار خود قرار دهد که بعد از تکمیل و طی نمودن مراحل اداری،تبدیل به مرکز مطالعات سفال دوران اسلامی خواهد شد.

شهر زیرزمینی نوش آباد در تاریخ 8/5 /85 به شماره 1516 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.