اخبار
صفحه اول اخبار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور از لوح ثبت جهانی آیین قالیشویان مشهد اردهال کاشان رو نمایی می کند
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور از لوح ثبت جهانی آیین قالیشویان مشهد اردهال کاشان رو نمایی می کند
۱۳۹۳/۰۷/۰۷

به گزارش باشگاه خبرنگاران، "مهران سرمدیان"با اعلام خبر فوق افزود:امسال در حاشیه آئین قالیشویان مشهد اردهال کاشان که در دومین جمعه مهرماه مورخ 11/7/93 برگزار می شود، از لوح ثبت جهانی این آیین با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور رونمایی می شود.

سرمدیان،آئین سنتی- مذهبی قالیشویان مشهد اردهال کاشان را یک رویداد فرهنگی ـ مذهبی دانست که هرساله جمعیت عظیمی را به دور خود جمع می کند که این اجتماع عظیم سال به سال پویا تر و منسجم تر می شود.

وی ادامه داد: از شاخص های مهم آیین سنتی – مذهبی قالیشویان این است که بر خلاف آیین های مذهبی دیگر از تقویم شمسی تبعیت می کند و همه ساله در دومین جمعه مهر ماه برگزار می شود. این در حالی است که روز شهادت حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر(ع) اواخر ماه جمادی الثانی است.

دبیر ستاد خدمات هماهنگی سفر شهرستان کاشان افزود: همچنین در اجرای مصوبات شورای برنامه ریزی و توسعه گردشگری شهرستان کاشان و با برنامه ریزی فرمانداری ویژه کاشان به منظور تبیین ارزشها و ریشه های اعتقادی و تاریخی و معرفی هرچه بهتر مراسم قالیشویان ، همایش حماسه اردهال با دو نشست تخصصی با موضوعات "تبیین آیین گردشگری مذهبی" و معرفی آیین سنتی قالیشویان" با حضور مهمانان داخلی و خارجی از جمله برخی سفرای کشورهای اسلامی و موسسه اکو در روز پنج شنبه مورخ 10/7/93در کاشان برگزار می شود.

مسئول تدوین پرونده ثبت جهانی آئین قالیشویان نیز در ادامه اظهار داشت: از شاخص های مهم آئین قالیشویان انتقال نسل به نسل،مردمی بودن و پویایی و زنده بودن آن است که در پرتو وفاق و اتحاد اجتماعی و همدلی شکل می گیرد. از این حیث است که این آیین یک گردهمایی صلح آمیز تعبیر می شود 

"عباس تراب زاده" با تاکید بر اینکه آیین قالی شویان علاوه بر این که نماد تشییع پیکر پاک حضرت سلطان علی بن باقر(ع)است ادامه داد:حوزه های دیگر میراث معنوی از قبیل شعائر ماه محرم،تقدس آب،گاه شماری و تقویم محلی،نقش صنایع دستی و دانش بومی را در بر گرفته است.

کارشناس مردم شناسی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان ادامه داد: استفاده از قالی که یک عنصر فرهنگی و بومی است و از دانش و مهارت بومی برخاسته،حکایت از محبت مردم آن زمان به حضرت سلطانعلی و نیز تقدس پیکر پاک آن حضرت دارد.بنابراین تمام این عوامل دست به دست هم داد تا این اثر فرهنگی قابلیت ثبت در فهرست میراث معنوی یونسکو را پیدا کرد و نهایتا در آذر ماه 91 در فهرست آثار ناملموس سازمان علمی - فرهنگی یونسکو به ثبت جهانی رسید. 

گفتنی است شهرستان کاشان دارای سه اثر ثبت جهانی باغ تاریخی فین،مهارت های سنتی در بافت فرش کاشان و آئین سنتی- مذهبی قالیشویان مشهد اردهال است که دو اثر مهارت های سنتی در بافت فرش کاشان و آئین سنتی- مذهبی قالیشویان مشهد اردهال در فهرست میراث ناملموس جهانی در سال های 1389 و1391 در این فهرست به عنوان آثار معرف و نیازمند پاسداری فوری ، جای گرفته است. 

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.