اخبار
صفحه اول اخبار موزه مردم شناسی برزک کاشان مرمت شد
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
موزه مردم شناسی برزک کاشان مرمت شد
۱۳۹۳/۰۶/۱۷

به گزارش روز یکشنبه 16/6/1393 روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، 'مهران سرمدیان' اظهار داشت: موزه مردم شناسی برزک تنها موزه این شهرستان در معرفی آداب، رسوم و آلات و ادوات مربوط به زندگی مردم منطقه است.


وی افزود: در این موزه بیش از 500 اثر شناسنامه دار موجود است و وجود مولاژهای انسانی که هر یک معرف یکی از سنت ها و تاریخ مردم این دیار به حساب می آید، زیبایی این مکان را دو چندان کرده است.


بگفته سرمدیان در موزه مردم شناسی برزک اشیایی از دوره های گذشته از ادوات نساجی سنتی تا صنایع دستی وجود دارد که برخی از این صنایع دستی هنوز پابرجاست.


سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان ادامه داد: کار مرمت اولیه این بنا در سال87 به پایان رسید و در همان سال به عنوان موزه مردم شناسی برزک مورد بهره برداری قرار گرفت.

 


سرمدیان تصریح کرد: بنای فعلی موزه مردم شناسی برزک متعلق به دوره قاجار بوده که در سال 1385 به شماره 17810 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.