اخبار
صفحه اول اخبار آثار کمال الملک سند تاریخی برای پژوهشگران است
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
آثار کمال الملک سند تاریخی برای پژوهشگران است
۱۳۹۳/۰۶/۰۴

ˈمهدی راحمیˈ  هنرمند کاشانی، روز دوشنبه 3/6/93 در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: کمال الملک در دوران حیات همواره برای یادگیری کوشید و با نگاهی واقع گرایانه به خلق تابلوهایی از زندگی مردم زمان خویش مبادرت کرد.


وی تاسیس مدرسه ˈصنایع مستظرفهˈ را یکی از ماندگارترین اقدامات کمال الملک ذکر کرد و افزود: در این محل هنر نقاشی در ایران به رسمیت شناخته شد و هنرمندان زیادی توانستند هنر معاصر ایران را دگرگون سازند.


وی درباره جایگاه کمال الملک در نزد مورخان و منتقدان گفت: عده ای معتقدند که وی توانسته با وارد کردن اسلوب و تکنیک های نقاشی اروپا به پیشرفت این هنر در کشور کمک کند، ولی برخی اقدامات وی را باعث از بین بردن نقاشی اصیل ایرانی می دانند.


این هنرمند کاشانی افزود: کمال الملک زمانی به اروپا سفر کرد که مکتب نقاشی ˈامپرسیونیسمˈ درآنجا رواج داشته ولی وی به رعایت اصول ˈکلاسیکˈ در آثارش اصرار نموده که این امر موجب شد تا عده ای او را به آوردن تکنیک های هنر متاخر اروپا به ایران متهم کنند.


عضو انجمن نقاشان ایران اظهار داشت: کمال الملک در اوج پختگی هنر خود برای آشنایی بیشتر با هنر نقاشی روز دنیا به اروپا سفر کرد و در آنجا وی علاوه بر آشنایی با روش و اسلوب مدرن غربی متوجه اشتباهات تکنیکی زیادی در ساختار تابلوهایش مانند رعایت اصول ˈپرسپکتیوˈ شد.


وی گفت: کمال الملک بواسطه بدنیا آمدن در یک خانواده هنرمند بویژه حضور در نزد عموی نقاش خود ˈصنیع الملکˈ خیلی زود توانست استعدادهای خود را در این هنر کشف کرده و جایگاه شایسته ای در نزد پادشاهان قاجار پیدا کند.


وی تصریح کرد: هرچند کمال الملک بیشتر عمرش را در دربار شاهان سپری کرد، ولی با ایستادگی بر اعتقادات و باورهای دینی خود هیچگاه اسیر درخواست نامعقول درباریان زمان نشد و در نهایت منجر به تبعید وی به نیشابور شد.


راحمی در پایان خاطرنشان کرد: در نزد همگان کمال الملک به عنوان یک نقاش کاشانی شناخته شده است، ولی متاسفانه هیچ برنامه ای تاکنون برای معرفی این چهره فاخر فرهنگی کشور توسط مسوولان شهرستان انجام نشده است.


ˈمحمد غفاری کاشانیˈ ملقب به ˈکمال الملکˈ از بزرگترین و نام آورترین نقاشان ایران، فرزند ˈمیرزا بزرگ غفاری کاشانیˈ در سال 1226 خورشیدی به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران مقدماتی تحصیلی در کاشان برای ادامه تحصیل بویژه هنر نقاشی به مدرسه ˈدارالفنونˈ تهران عزیمت می نماید.


وی با استفاده از استعداد خود به عنوان نقاش دربار پذیرفته شد و ˈناصرالدین شاه قاجارˈ به وی لقب ˈکمال الملکˈ داد.


از جمله آثار مهم کمال الملک می توان به ˈ تالار آیینهˈ ،ˈگربه و قفسˈ، ˈجن گیرˈ، ˈحوضخانه صاحبقرانیهˈ، ˈآبشار دوقلوˈ ، ˈشکارگاهˈ و ˈدورنمای عمارت گلستانˈ اشاره کرد که هم اکنون در ˈکاخ موزه گلستانˈ، ˈموزه ملکˈ و ˈکتابخانه ملیˈ در معرض دید عموم قرار گرفته است.


محمد غفاری کاشانی ملقب به کمال الملک روز یکشنبه 27 مرداد 1319 شمسی در سن 95 سالگی به علت بیماری و کهولت سن در ˈنیشابورˈ چشم از جهان فرو بست و در جوار قبر عارف بزرگ قرن ششم ˈعطار نیشابوریˈ به خاک سپرده شد.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.