اخبار
صفحه اول اخبار سیلک برترین برند کاشان در جهان است
به گزارش پورتال خبری کاشان
سیلک برترین برند کاشان در جهان است
نویسنده خبر: محمد ملک آبادی  [۱۳۹۳/۰۵/۱۹]

به گزارش پورتال خبری کاشان ابوالفضل صدرائیه معاون استاندار و فرماندار کاشان در جلسه کمیته نجات بخشی و آزاد سازی سیلک در سالن اجتماعات فرمانداری کاشان گفت: اگر تاکنون ثپه های 7500 ساله باستانی سیلک به ثبت جهانی نرسیده است جای تامل و بررسی دارد.


وی افزود: در تپه های سیلک کاشان که امروز به عنوان خط کش آثار تاریخی کشور است چه اتفاق ناگواری افتاده است که چاره کار در تشکیل کمیته نجات بخشی دیده شده است.

 

به گفته وی، عدم ثبت جهانی تپه های سیلک طی سال های گذشته باید موشکافی شود و مصوبه هیات وزیران درسال 88 را دستگاه های جهاد کشاورزی و راه وشهرسازی در زمینه آزاد سازی حرایم و زمین های معوض اقدام شود.

 

فرماندارکاشان با اشاره به این که تمام‌کشورهای دنیا به دنبال معرفی برند های خود هستند یادآورشد: معرفی یکی از شاخص های مهم شهری در هر یک از شهرهای کشورهای جهان در دستور کار است.

 

ابوالفضل صدرائیه در ادامه با تاکید برتوجه به راهکارهای ثبت جهانی سیلک گفت: همکاری و تعامل امروز مجموعه مدیران شهرستان کاشان می تواند تپه های سیلک را به ثبت جهانی نزدیکتر نماید.

 

سیف الله امینیان کارشناس میراث فرهنگی نیز اهمیت سیلک را بیش از آنچه که امروز مطرح است دانست و گفت: اولین اتفاق ناگوار در سال 57  برای تپه های سیلک با تفکر خودکفایی در بخش کشاورزی و تحویل زمین حرایم به کشاورزی به دستور حاکم شرع وقت رخ داد.

 

وی افزود: آنچه که امروز در مورد آزاد سازی تپه های سیلک مورد نظر ما است در حال حاضر مقدور نیست اما همکاری و تعامل مجموعه شورای اسلامی شهر کاشان و شهرداری برای حفظ این اثر تاریخی ارزشمند قابل تقدیر است.

 

امینیان اظهارامیدواری کرد خروجی جلسه کمیته به گونه ای باشد که نگرش موجود نسبت به تپه های سیلک تغییر کرده باشد.

 

این کارشناس میراث فرهنگی بر آزاد سازی حرایم و  بازگشت به عرصه و حرایمی مصوب سال 63 تاکید کرد .

 

سید محمد ناظم رضوی شهردار کاشان نیز در این نشست آمادگی شهرداری کاشان را برای همکاری با میراث فرهنگی برای نجات تپه های سیلک اعلام کرد و اظهار امیدواری کرد با یک برنامه ریزی مدون کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت نسبت به آزادی سازی حرایم اقدام شود.

 

شهردار کاشان یادآورشد: شهرداری معتقد است میراث تاریخی شهرستان که به لحاظ اقتصادی برای مجموعه شهرستان و به لحاظ تاریخی  بیانگر هویت کاشان باید حفظ شود تا جاودانه بماند.

 

محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در نشست گفت: آزاد سازی های عرصه و حرایم تپه های سیلک  نیازمند برنامه ریزی است.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.