اخبار
صفحه اول اخبار آیین گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت الله یثربی درکاشان برگزار شد
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
آیین گرامیداشت سالگرد ارتحال آیت الله یثربی درکاشان برگزار شد
۱۳۹۳/۰۴/۱۵

به گزارش ایرنا، دراین آیین جمعی ازعلما، طلاب، روحانیون، مسوولان وقشرهای مختلف مردم ازمقام وارسته آن عالم ربانی تجلیل کردند. 


استاد اخلاق حوزه علمیه قم دراین آیین اختلاف وتفرقه را بیماری خطرناکی برای جامعه اسلامی دانست وگفت: با توجه به موقعیت حساس کنونی، مسلمانان باید با ایجاد وحدت و اتحاد از تفرقه افکنی بپرهیزند.


حجت الاسلام والمسلمین ˈسیدمهدی طباطباییˈ فهم درست را نیاز امروز خواند و افزود: اختلاف نظرها خوب است ولی نباید به خصومت وابزاری برای برهم زدن جامعه بینجامد.


وی با تاکید برحفظ وحراست ازنظام جمهوری اسلامی توسط قشرهای مختلف مردم اظهار داشت : نباید اختلافی وجود داشته باشد، زیرا به نظام مقدس جمهوری اسلامی آسیب وارد می شود.


وی حفظ رهبری، ولایت فقیه ومرجعیت را نیز واجب خواند وخاطرنشان کرد: مجتهد برای مردم بسیار ارزشمند وحرمتش برای انسان ها محفوظ است و مردم نباید علما را رها کنند.


حجت الاسلام طباطبایی همچنین حفظ وحراست ازدستاوردهای انقلاب اسلامی را یادآور شد و تصریح کرد : این انقلاب به آسانی بدست نیامده بلکه با خون مطهر هزاران شهید آبیاری شده است.


آیت الله ˈسیدمهدی یثربیˈ نماینده ولی فقیه و امام جمعه فقید کاشان و نماینده مردم استان اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در سال 1304 شمسی در کاشان چشم به جهان گشود. 


وی ازمحضر مدرسان واستادانی چون مرحوم آیت الله آقای حاج شیخ محمود نجفی و آیات عظام سلطانی طباطبایی، نجفی مرعشی، سیدمحمد محقق داماد، گلپایگانی، اراکی، بروجردی و حضرت امام خمینی (ره) بهره ها برد.


تاسیس چندین مدرسه علمیه، مرکز اعزام مبلغ به شهرها و روستاها، صندوق اندوخته جاوید، احداث کتابخانه، تاسیس رضویه کاشانی ها درمشهد مقدس وساخت بیش ازصدها مسجد، حسینیه، درمانگاه، حمام، خانه روحانی وخوابگاه دانشجویی ازجمله خدمات ارزشمند آیت الله یثربی است.


این عالم جلیل القدر، شامگاه شنبه ششم ماه رمضان سال 1427 هجری قمری برابر با هشتم مهر سال 1385 دار فانی را وداع گفت و پیکر مطهرش در جوار شهیدان در گلزار شهدای کاشان (دارالسلام) به خاک سپرده شد.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.