اخبار
صفحه اول اخبار هتل پنج ستاره در بزرگترین خانه تاریخی ایران افتتاح شد
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی
هتل پنج ستاره در بزرگترین خانه تاریخی ایران افتتاح شد
۱۳۹۳/۰۳/۲۸

به گزارش ایرنا، مشاور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این آیین گفت: برای احیای آثار تاریخی در وهله کنونی راهی جز واگذاری و بهره برداری از خانه های تاریخی نداشتیم.


ˈسیدمحمد بهشتیˈ افزود: کشور ایران در زمینه واگذاری و احیای آثار تاریخی تجربه ای نداشت تا اینکه به همت کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و طرح پردیسان این واگذاری آغاز شد.


وی گفت: خانه عامریها نقش میهمان خانه ایرانی ها را دارد و امیدواریم با الگو قرار گرفتن این طرح، تکراری برای ادامه این روند در جای جای ایران باشد تا آثار ما بنحو شایسته حفظ و معرفی شود.


بهشتی تصریح کرد: تمرکز دولت جدید بر روی گردشگری فرهنگی است و هدف این گردشگری نیز معرفی شایسته آثار تاریخی و مدیریت این آثار است.


وی در خاتمه بهترین مکان برای ملاقات های فرهنگی را مکان های تاریخی دانست.


همچنین فرماندار ویژه کاشان در این آیین گفت: اگر تفکر توریست مذهبی را در اندیشه داریم، کاشان از شاخص ترین مکان ها در این زمینه است.


ˈابوالفضل صدرائیهˈ افزود: بیش از 1600 اثر تاریخی در شهرستان کاشان شناسایی شده که افزون بر 330 اثر در فهرست میراث ملی کشور و حدود10 اثر میراث معنوی در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است.


به گزارش ایرنا، خانه عامری های کاشان 9 هزار مترمربع عرصه و 12 هزار اعیانی دارد و با داشتن 85 اتاق و هفت حیاط بزرگترین خانه تاریخی ایران است.


هتل پنج ستاره در سرای عامریها دارای 15 اتاق اقامتی با ظرفیت 32 تخت و چهار سوئیت مجزا و معماری و فضای سنتی است.


این هتل شامل چایخانه سنتی، سالن همایش، سالن پذیرایی و کارگاههای هنری و صنایع دستی با سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی شده است.


ˈ مهران سرمدیانˈ سرپرست اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کاشان نیز گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از هشت هزار گردشگر خارجی از کاشان بازدید کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 70 درصد افزایش داشته است، به طوری که ظرفیت مراکز اقامتی کاشان تا پایان شهریور امسال تکمیل شده است.


خانه عامری ها که در خیابان علوی کاشان قرار دارد، در دوره زندیه احداث و در دوره قاجار به وسیله سهام السلطنه عامری فرد توسعه یافت.

کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان
بنیاد فرهنگ کاشان کتابی در قطع رحلی بزرگ، کاغذ گلاسه، تمام رنگی، در 576 صفحه با عنوان کاشانیان نامدار به روایت آلبومخانه کاخ گلستان منتشرکرده است. این کتاب شامل عکس‌های بزرگان کاشان است که در دوره قاجاریه در دربار صاحب مشاغل و سمت‌های مهم بوده‌اند، یا در عرصه‌های هنری و فرهنگی و ادبی به مراتب بالا دست یافته ‌بوده‌اند.
بنیاد فرهنگ کاشان منتشر کرد
کتاب فراز و فرود کاشان به روایت دیگران مجموعه‌ای است از نوشته‌های بیگانگانی که به ایران سفر کرده‌اند و در این سفرها از کاشان نیز گذشته‌اند و درباره این شهر و نقاط جغرافیایی پیرامون آن مطالبی نوشته‌اند: سفیران و ماموران سیاسی، مستشاران نظامی، بازرگانانی که....
من هم باستان‌شناس شدم! (چاپ دوم: ۱۳۸۹)
من هم باستان‌شناس شدم! عنوان کتابی است اثر تانیا گیرشمن، همسر رومن گیرشمن باستان‌شناس شهیر فرانسوی، که سال‌ها به همراه همسرش در محوطه‌های باستانی ایران به کاوش و پژوهش پرداخته است.
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان
آریاییان، مردم کاشی، اَمَرد، پارس و دیگر ایرانیان عنوان جلد سه و جهار دانشنامه کاشان است که به همت بنیاد فرهنگ کاشان در سال 1382 منتشر شده‌است.